Walentynki z Biblioteką

Jak zapewne wiecie, w bibliotece są książki na każdą okazję – także na Walentynki! I nie myślimy o ckliwych romansach (które przecież nie są niczym złym!), ale o literaturze dla…dzieci! No właśnie, bo miłość – temat przewodni 14 lutego – to fantastyczny pretekst, żeby z maluchami pogadać na poważniejsze tematy: uczuć, emocji i granic, które warto stawiać. Właśnie o tym rozmawiali nasi bibliotekarze we wszystkich placówkach w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Komu okazujemy miłość, a komu przyjaźń? I o tym, że każde dziecko ma prawo do cielesnej autonomii i do tego, by dorośli respektowali jego granice. Wzięliśmy też na warsztat trudne emocje – złość i smutek. Ale oczywiście nie obyło się też bez beztroskiej zabawy, w końcu to radosne święto! Zabawom literackim patronowała uznana na świecie „zajączkowa” pozycja: „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” Sama McBratney’a. Dzieci robiły pantomimę uczuć i bawiły się w „serduszko”. Poznały też największego literackiego piewcę miłości – Szekspira, oczywiście w wersji dla najmłodszych. I rozwiązywały uczuciowe zagadki z książki Marcina Bryczyńskiego „Co się kryje w sercu na dnie?”.

I z tej książki mamy zagadkę dla Was:

„Dla mnie, choć jest dzień ponury,
Słońce świeci poprzez chmury,
A złe myśli deszcz obmywa;
Jak uczucie to nazywasz?”

Życzymy wszystkim naszym Czytelnikom miłości i …pogody ducha!

Historyczne tematy klubu „Trzy kwadranse z książką”

Tak jakoś się składa, że wśród książkowych poleceń klubu „Trzy kwadranse z książką” dominuje powieść historyczna. Być może członkinie grupy z powodu znacznej odmienności czytelniczych preferencji zdecydowały się na tzw. złoty środek. Tak czy inaczej w 5-letniej działalności „Trzech kwadransów” – klub w listopadzie będzie obchodził swoje urodziny – ta praktyka udaje się znakomicie.
W tym kontekście zupełnie nie dziwi polecenie, w ramach czytelniczej dyskusji, książki autorstwa m.in. Mirosława Piepka i Michała Pruskiego „Kamerdyner”. Tytuł znany z głośnej i niezwykle udanej ekranizacji (Złoty Lew za najlepszą męską rolę pierwszoplanową, Srebrny Lew dla reżysera, Orły za scenografię i kostiumy) w wersji książkowej pozwolił autorom zatroszczyć się właśnie o tło historyczne. I jak stwierdzają dyskutantki, zrobili to w całkiem udany sposób, gdyż powieść niezwykle trafnie oddaje szczególny klimat czasów. Jest tu wszystko, co może podobać się smakoszom powieści historycznej: trudna miłość wplątana w wir historii, życie zwykłych ludzi na tle kolejnych zmian politycznych, ekonomicznych czy kulturowo-etnicznych. Jest także tzw. mała historia naszego kraju, bo tytuł opowiada głównie o dziejach Kaszubów i pomorskich junkrów.
Klub „Trzy kwadranse z książką” zaprasza do swojego grona także innych miłośników literatury. Podczas kolejnego spotkania 11 marca o godz. 16.00 w Czytelni Biblioteki Głównej tematem dyskusji będzie „Pamiętnik księgarza” Shauna Bythella.

Zapraszamy młodych do programu „Praktykuj w kulturze”

Po raz kolejny pod instytucjonalne skrzydła Biblioteki przygarniamy młodych, którzy wesprą nas w codziennej pracy. Zdaje się, że zapewniamy naprawdę dobry start, ponieważ wszyscy nasi dotychczasowi wolontariusze rewelacyjnie radzą sobie na rynku pracy. Jeśli czujecie „bibliotecznego bakcyla” lub chcielibyście sprawdzić, czy praca w otoczeniu książek jest dla Was – zapraszamy! Do 23 lutego czekamy na zgłoszenia.
Kliknij w link: https://pracujwkulturze.nck.pl/praca/?fbclid=IwAR3JuTxy9taHeIPDGYZzbSd4OlipT0QLG45ho7vX5rk8igh4OtaCafDWMQE Nasza oferta jest widoczna, po zastosowaniu filtrów: województwa: wielkopolskie, rodzaju współpracy: staż/praktyki oraz „pokaż tylko projekty „Praktykuj w kulturze”.
Program Praktykuj w kulturze Narodowego Centrum Kultury umożliwia studentom i absolwentom zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego, a organizacjom pozyskanie członków do swoich zespołów.