Biblioteka pokoleń – dobre miejsce do spotkań

Do takich spotkań dochodzi zdecydowanie za rzadko. Biorąc pod uwagę radość, jaką czerpią z nich prezentujący swoje talenty młodzi ludzie i zaproszeni na przedstawienia seniorzy, jest to przestrzeń wymagająca staranniejszych zabiegów. I z całą pewnością tak będzie się działo, bowiem Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna widzi potrzebę „dopieszczania” czytelników w wieku bardziej już zaawansowanym. Dla nich powstała inicjatywa „Książki na telefon”, a także regularne odwiedziny w domach pomocy społecznej. Organizatorzy zapewniają, że to dopiero początek i widać mają plany, aby w tym obszarze robić więcej. Przykładem chociażby minione właśnie spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 3, którzy pod kierunkiem pań Anny Kaźmierskiej, Izabeli Kiełczewskiej-Maksymiec i Sylwii Jóźwiak-Drelii przygotowali wspaniały występ literacko-muzyczny. Były piosenki i wiersze, które pozwoliły zaproszonym członkom Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z jej prezesem Panią Danutą Wiśniewską poczuć nieco nostalgii za czasami młodości, a także doskonale bawić się, dzięki prezentowanym anegdotom.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

 

Dzień Postaci z Bajek

Królewna Śnieżka, Kot w Butach, Czerwony Kapturek, ale też Włóczykij czy Piotruś Pan to bardzo wyjątkowe figury. Poznajemy je, kiedy jesteśmy mali, nie zapominamy jednak o nich, kiedy jesteśmy już dorośli. Są jak bardzo dobrzy i ważni znajomi, których znamy prawie od zawsze. Mają też swoje święto – Dzień Postaci z Bajek. Dla tych mniejszych są wyprawą w świat wyobraźni, gdzie wszystko jest możliwe. Tym starszym przypominają o radości marzeń.
Idąc tym tropem zaprosiliśmy dzieci z gnieźnieńskich przedszkoli na wyprawę do świata bajek i baśni. Sprawdzaliśmy, jak pokonać złego smoka i czy dziś istnieją prawdziwe księżniczki. Z tą autentyczną przeprowadziliśmy nawet wywiad. Badanie poziomu bajkowej wiedzy wykazało, że dzieciaki wspaniale odnajdują się w krainie dziecięcych opowieści. Do czego niezmiennie zachęcamy.

 

 

Znak nasz wiadomy: biało-czerwony

Wraz z jednym z najważniejszych świąt narodowych kraju – Święta Niepodległości pojawia się szczególna sposobność mówienia o miłości, obowiązku, przynależności do narodu, Ojczyzny. Naszą dumę z tego, co ojczyste chcemy przekazywać najmłodszym, aby to oni w przyszłości mogli z odwagą i radością odpowiadać o swoim rodowodzie. Przybliżając sens i znaczenie Święta Niepodległości Przedszkole nr 1 „Wesołe Nutki” przygotowało uroczystość, na której ważne wydarzenia z historii naszego kraju, pojęcia patriotyzmu, wartości narodowych przedszkolaki mogły poznać dzięki książkom, rozmowie i zabawie. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 pod kierunkiem Izabeli Kiełczewskiej-Maksymiec i Sylwii Jóźwiak-Dreli przygotowali stosowne przedstawienie dla młodszych kolegów. A Ewa Jaworska, reprezentująca Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i znaną już akcję czytelniczą „Cała Polska Czyta Dzieciom” przedstawiła wspaniałe książki: „Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach” autorstwa Zofii Staneckiej, „Kto ty jesteś?” Joanny Olech czy z serię „Polscy superbohaterowie”, które na co dzień można wypożyczyć w bibliotece.
Spotkanie w narodowych barwach poprowadziły: Iwona Gronostaj i Jolanta Schulze z Przedszkola nr 1.

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości Przedszkole nr 1