Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna kontynuuje cykl „Rozmowy przy wspólnym stole”

Spotkanie, które już jest za nami, było trzecim z kolei spotkaniem z cyklu „Rozmowy przy wspólnym stole”. Myślą przewodnią tego projektu jest wypracowanie modelu „dobrej rozmowy”, co oznacza zastąpienie dyskusji dialogiem. Dialog zaś „zmusza” jego uczestników do podjęcia próby wzajemnego zrozumienia swoich stanowisk.
Spotkaliśmy się w czwartek, 24 października, jak zwykle w Czytelni Biblioteki Głównej. Temat spotkania został ujęty w hasło „Niepełnosprawność a dostępność w kulturze”. Wśród gości znalazły się zarówno osoby pracujące na co dzień z dotkniętymi niepełnosprawnością w stowarzyszeniach , nauczyciele Ośrodków Szkolno-Wychowawczych a także przedstawiciele instytucji kulturalnych z miasta i okolic mające stały kontakt z osobami niepełnosprawnymi.
Uczestnicy spotkania prowadzili dialog o tym, jak bardzo ważna jest twórczość artystyczna osób z niepełnosprawnościami, jak bardzo pod wpływem tej działalności otwierają się na świat i odrywają się od własnych problemów. Główny wątek dialogu dotyczył jednak ograniczeń w fizycznej dostępności do instytucji kultury dla dotkniętych niepełnosprawnością oraz wynikających z tego problemów. Uczestnicy dialogu szczególnie podkreślili konieczność współdziałania instytucji kulturalnych z przedstawicielami osób z niepełnosprawnościami na rzecz znoszenia barier dostępności kultury. Apelowali również do osób odpowiedzialnych za te działania, o empatię w stosunku do osób niepełnosprawnych.
Za miesiąc 21 listopada o godz. 18.00 do Czytelni Biblioteki Głównej zapraszamy zainteresowanych tematem komunikacji w mieście. Tematem wspólnej wymiany zdań będzie: „Gniezno na rowerze czy samochodem? Beton vs zieleń”. Zgłoszenia udziału przyjmujemy do 19 listopada pod adresem mailowym czytelnia@biblioteka.gniezno.pl lub osobiście w Czytelni Biblioteki Głównej.

Projekt „Rozmowy przy wspólnym stole” jest realizowany w ramach programu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Funduszu Obywatelskiego zarządzanego przez Fundację dla Polski.

 

Zobacz cudny świat natury

Za nami wernisaż drugiej już części wystawy „W krainie fauny i flory” Klubu Foto 50+ w Bibliotece Publiczne Miasta Gniezna. Zaproszonych gości powitał dyrektor Biblioteki Piotr Wiśniewski, a w imieniu autorów ekspozycji prezes Klubu Aleksandra Przybylska. Jak zwykle członkowie klubu nie zawiedli swojej publiczności. W korowodzie barwnych fotografii można było odnaleźć wiele urokliwych momentów. Pogodne, ciekawe i niecodzienne scenki ze świata natury przedstawione zostały na 38 zdjęciach wykonanych przez wszystkich członków fotograficznej grupy (Elżbieta Filipiak-Fekner, Jerzy Gozdowski, Dariusz Kozłowski, Anna Lis, Łucja Patryas, Aleksandra Przybylska, Marzanna Szkopek, Andrzej Tonicki, Bronisław Wolnowski, Marian Zieliński). Zwyczajowo już zawisły one w bibliotecznym holu przy ul. Staszica 12a.
W tej odsłonie fotograficy zaprezentowali rośliny i zwierzęta, które udało się spotkać podczas światowych podróży. Oprócz popularnych tematów jak słonie, czy małpy pojawiły się także mniej oczywiste jak: najszersze drzewo świata, drzewa oliwne sięgające swymi korzeniami czasów sprzed 2000 lat, czy tulipanowce z rezydencji króla Maroka.
Za każdym zdjęciem kryje się wyjątkowa historia związana z jego powstaniem o czym mogli przekonać się uczestnicy wernisażu.
Wystawę można podziwiać do 22 listopada, codziennie w godzinach pracy biblioteki przy ul. Staszica 12a do czego zachęcają sami autorzy i Biblioteka.

 

Autor zdjęć: Andrzej Tonicki Klub FOTO 50+