Przywracanie pamięci – wystawa pasteli Igora Kopy

Tak naprawdę nie warto rezygnować z marzeń. Czasem nawet, gdy się z nich zrezygnuje, wracają aby o sobie przypomnieć. To historia młodego plastyka Igora Kopy, który właśnie otworzył wystawę swoich prac w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Gdy po liceum plastycznym nauczyciel rysunku odradził młodemu uczniowi dalsze artystyczne działania, ten posłuchał i wybrał studia niezwiązane ze sztuką. Z pasją zwykle nie ma dyskusji. To tutaj, w Gnieźnie, w akademiku Instytutu Kultury Europejskiej powstały wszystkie prace, które znalazły się na prezentowanej wystawie „Granice zapomnienia”.
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna podkreśla rolę instytucji kultury, które powinny wspierać młodych artystów dając im szansę pokazania swojej pracy, talentu. To doskonała motywacja dla tych, którzy nie poprzestają na marzeniach. Motor, który może pomóc wcielić idee w czyny.
Prace Igora Kopy to połączenie zamiłowania do historii współczesnej i pasteli. Autor na dziewiętnastu kartonach przedstawił inspirujące, poruszające i ważne – dla siebie – momenty z historii Polski i świata. Podczas wernisażu jego uczestnicy mieli okazję ruszyć spacerem tych artystycznych inspiracji. Przewodnik i autor w jednej roli objaśniał cel i znaczenie poszczególnych prac.
Wystawę można oglądać do połowy października bieżącego roku.

 

„Kropka to tylko początek” – spotkania w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

Czasem wystarczy… kropka i zaczynają dziać się cuda. Tak jak w trakcie zajęć dla dzieci przygotowanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki – święta zainspirowanego książką “Kropka” Petera H. Reynoldsa. Bohaterka świata matematyki, animacji i sztuki, bliska przyjaciółka słynnego „i”, czyli sławna „Kropka” zachęciła dzieci do uruchomienia wyobraźni i pokazania swoich zdolności. Okazało się, że Kropka zamienia się w szkło powiększające, przez które można obserwować owady, czy tropikalną wyspę, a nawet, (uwaga!) w oko dinozaura. Tak, zdecydowanie kropka może być początkiem wielu fantastycznych rzeczy.
Bajka przypomniała dzieciom, że każdy ma jakiś talent, który trzeba po prostu umieć w sobie odkryć. Potem trzeba nad nim pracować, rozwijać i… zaskoczyć świat!
Nasze czytelnicze zajęcia, przygotowane przez bibliotekarki z Wypożyczalni dla Dzieci, Filii nr 2 i 9, odbyły się w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.