Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w naszej Książnicy uznajemy za otwarty!

Ogólnopolski Tydzień zaczęliśmy hucznie – głośnym hasłem „Ja chcę czytać!!!” I czytaliśmy! Skorzystaliśmy z gościny maluchów z Przedszkola Nr 17 „Piastowska Gromada” w Gnieźnie. Dyrektor Biblioteki Piotr Wiśniewski przeczytał dzieciom „Książkę bez obrazków”. Jak zapewne wiecie, dzieci organicznie nie znoszą książek bez obrazków, poza tą jedną! A dlaczego? Bo zmusza ona dorosłych do …mówienia głupich rzeczy (cytat)! Brawurowe wykonanie przypadło do gustu przedszkolakom. A to nie był koniec – bo ciekawych zabaw z książką było więcej. Jesteśmy pewni, że po powrocie do domu dzieci krzyknęły rodzicom: Ja chcę czytać! I o to chodziło!
Przed nami cały tydzień naprawdę kuszących propozycji. Nie zwlekajcie, odwiedźcie Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i sprawdźcie co dla was przygotowaliśmy.

 

Nasza wspaniała planeta Ziemia

Czy nasze dzieci, kiedy dorosną będą mogły oddychać jeszcze czystym powietrzem? Czy będą możliwe kąpiele w jeziorach? Jaka będzie jakość gleby? Czy to, co będziemy jeść i pić nie będzie nam szkodzić? Naprawdę niewiele wyobraźni potrzeba, aby zdać sobie sprawę, że to co wrzucamy do kosza na śmieci, spalamy w piecu, spłukujemy w wannie, toalecie czy podczas prania nie rozpływa się w przestrzeni, nie znika. I naprawdę niewiele wyobraźni potrzeba by zrozumieć, że to od nas, od każdego mieszkańca planety zależy, jak świat będzie wyglądał za 50, 100, 200 lat.
Praktykujmy szacunek do Ziemi. Tak jak my, podczas przygotowywanych zajęć dla dzieci z Przedszkola „Kajtuś”. W trakcie dzieci poznały metody segregacji śmieci i ich recyklingu. Wspólna zabawa pokazała jak ważne jest środowisko. A dzieci świetnie odnalazły się w temacie ekologii, ponieważ troska o wspólne dobro jest im bliska.
22 kwietnia przypadał Międzynarodowy Dzień Ziemi. My pamiętajmy o niej codziennie.

 

Każde dziecko ma duszę artysty

Takiego stężenia ilustratorów na metr kwadratowy powierzchni dawno u nas nie było. A to za sprawą zajęć z ilustracji, które poprowadziła Joanna Ryczkowska – absolwentka Historii Sztuki i Wzornictwa, ilustratorka, projektantka marki Riczi, stylista i fotograf. Pod jej profesjonalnym okiem „młodzi ilustratorzy” ze Szkoły Podstawowej Porkom tworzyli własne ilustracyjne kolaże. A ponieważ za atelier twórcom posłużyły nasze biblioteczne rewiry, to i tematem prac było czytanie i domowa biblioteczka.
Było barwnie, twórczo, inspirująco i bardzo „książkowo”. Każdy, kto miał przyjemność obserwować małych artystów przy pracy, mógł wysnuć jeden wniosek – dzieci mają naturalny dar bycia twórcą. Od nas, dorosłych, zależy czy będziemy wspierać ten talent, czy też zostanie on zaniedbany kosztem tego, co stereotypowe i zwyczajne.

 

W kolejce po „Amerykański sen”

Z uwagą obserwujemy Amerykańską potęgę. Decyzje obecnego prezydenta Donalda Trumpa są przedmiotem światowych dyskusji. Jego zdjęcia, wypowiedzi zapełniają pierwsze strony gazet. Świat patrzy na Stany Zjednoczone z niesłabnącym respektem i podziwem.
Amerykanie jednak mają sporo swoich problemów, które rzadko przedostają się do międzynarodowej debaty. Jednym z nich jest coraz silniejsza polaryzacja jaka dotyka społeczeństwo Stanów Zjednoczonych. Podział na czerwone Południe i niebieską Północ, to nie tylko podział między politycznymi wyborami, to podział osadzony na mentalnych różnicach zakotwiczonych w historii, determinowanych miejscem pochodzenia, czy wyznaniem. Czytaj dalej W kolejce po „Amerykański sen”

Z wizytą w Gnieźnieńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Kiedy nas gdzieś zapraszają, nie odmawiamy, czasem nawet się wpraszamy. Tutaj wpraszać się nie musieliśmy. Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku jest nam od lat znany. Jeśli nawet nie ze wspólnych działań, których mamy na koncie przecież kilka, to poprzez odwiedzających nas czytelników. Dlatego uniwersyteckie audytorium było nam po części znane. Przyszliśmy z wykładem dotyczącym trzech bibliotecznych tematów, które – jesteśmy tego pewni, są bliskie seniorom.
Pierwszą część poświęciliśmy umiejętnemu korzystaniu ze zdobyczy czytelniczej komunikacji internetowej czyli naszemu katalogowi on-line. Jak profilować swoje bibliofilskie poszukiwania, sprawdzać czy i gdzie znajdziemy poszukiwany egzemplarz, rezerwować i zamawiać wybrane tytuły objaśniał kierownik Działu Gromadzenia, Opracowania i Bibliografii Regionalnej pani Alicja. Temat literatury jaką Biblioteka może zaoferować czytelnikom starszym naświetliła koordynatorka naszych działań skierowanych do seniorów – pani Agnieszka. Dla dziadków i babć mieliśmy zestaw propozycji literackich jakimi możemy zjednać wnuczęta. Pani Ewa koordynator akcji Cała Polska Czyta Dzieciom i kierownik Filii nr 2 – przedstawiając książeczki dla najmłodszych zachęcała aby w ramach prezentu zapisać, małego człowieka do Biblioteki. Wspólny wypad do biblioteki po książki, a potem ich lektura to doskonała okazja budowania serdecznych więzi.
Dziękujemy za możliwość pokazania wielu dóbr z jakich składa się działalność Biblioteki. Zapraszamy do nas, po książki, wiedzę, na spotkania i rozmowy, te czytelnicze ale nie tylko.

 

Konkurs na przyszłoroczną kartkę wielkanocną Miasta Gniezna i Biblioteki rozwiązany

Tegoroczna Wielkanoc jeszcze przed nami, a już wiadomo, jak w przyszłym roku będą wyglądały najpiękniejsze kartki świąteczne! Podczas tegorocznej Gali Malowania Jaja ogłoszono wyniki w konkursie plastycznym „Na Wielkanoc namaluj nam życzenia”. Z około 100 nadesłanych prac jury wybrało projekty Julii Grzybowskiej z klasy I Szkoły Podstawowej nr 9 oraz Kornelii Walczak z klasy II Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie. Obie zwycięskie prace zostaną oficjalnymi przyszłorocznymi kartkami świątecznymi Miasta Gniezna i Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna (organizatora konkursu). A to oznacza, że wielkanocne pocztówki Julii i Kornelii trafią do skrzynek pocztowych, a potem do adresatów życzeń. Nagrodzone autorki otrzymały nagrody. Jury wyróżniło też dziesięć innych prac autorstwa: Magdaleny Kacprzycy, Pauliny Kaszyńskiej, Klary Malinowskiej, Nataszy Matusz, Nataszy Pruss, Laury Sikory, Tomasza Stachowiaka, Marcela Szynkowskiego, Zofii Zacharko, Alexandra Korpika.
Gratulujemy wszystkim artystom zaprezentowanych zdolności i wspaniałych pomysłów.
Chcemy podziękować także szkołom, które włączyły się w organizację konkursu i zachęciły swoich uczniów do plastycznych wyzwań: Szkole Podstawowej nr 1, nr 5, nr 6, nr 7, nr 8, nr 9, nr 10, Zespołowi Państwowych Szkół Muzycznych, a także Szkole Podstawowej Milenium.

 

Książka z autografem Małgorzata Musierowicz wyróżnieniem za spotkania poświęcone twórczości autorki

Miło nam poinformować, że Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna otrzymała wyróżnienie za program wydarzeń przygotowanych w ramach edycji III Ogólnopolskiego czytania Jeżycjady. Na naszej bibliotecznej półce pojawi się egzemplarz „Wnuczki do orzechów” z autografem Pani Małgorzaty. Inicjatorem Jeżycjadowego czytania oraz fundatorem wyróżnienia jest wydawnictwo Akapit-Press.

 

Ostatni rok rodziny w książce „Rok koguta” Teresy Bouckovej

W środę 10 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie klubu „Trzy kwadranse z książką”. Tym razem były to wyjątkowo gorące kwadranse, a to za sprawą książki „Rok koguta”. Autorką tego dziennika jest Teresa Bouckova, znana czeska pisarka (i córka uznanego prozaika i opozycjonisty Pavla Kohouta). Książka jest osobistym zapisem rocznych zmagań z rozpadem jej adopcyjnej rodziny. Czytaj dalej Ostatni rok rodziny w książce „Rok koguta” Teresy Bouckovej

Roznosimy radość z czytania

Możemy więcej i chcemy robić więcej – dla osób starszych. Rozszerzyliśmy naszą biblioteczną inicjatywę o kolejne grono odbiorców. W ramach działań skierowanych do osób starszych, które z różnych przyczyn zdrowotnych nie mogą odwiedzić biblioteki, wybraliśmy się z wizytą do Domu Opieki „Jesienny Azyl”. Tam zawiązaliśmy pierwsze znajomości z Podopiecznymi. A następnie zaprosiliśmy Ich do wspólnej czytelniczej biesiady. Wzajemna rozmowa i głośne czytanie fragmentu książki stworzyły niezwykle miłą atmosferę. Było widać, że uczestnicy spotkania tak zwyczajnie, po ludzku, poczuli się potrzebni, zauważeni, wartościowi. Czasem niewiele trzeba, aby sprawić komuś wyjątkowy prezent. I zwykle nie chodzi o drogocenne perły czy luksusowy gadżet, a o wspólny czas.
Dla nas było to wspaniałe doświadczenie terapeutycznego działania literatury i bezcennej roli bezpośredniego kontaktu człowieka z człowiekiem. Na pewno skorzystamy z kolejnego zaproszenia, by pojawić się ponownie z książką przy boku u pensjonariuszy”Jesiennego Azylu”. Zaplanowaliśmy już nawet dodatkowe atrakcje. Mamy w zanadrzu ćwiczenia usprawniające funkcje umysłu z zastosowaniem treningu pamięci, prostych gier słownych czy gier planszowych. Zastosujemy złotą zasadę – przyjemne z pożytecznym.

 

Bardzo pyszne książki

Są książki z czekoladą w tytule, książki o tym, jak się robi i skąd się wzięła czekolada. Książki taktujące o czekoladzie w sposób nieco bajkowy, wierszyki z czekoladowym motywem, a nawet książki pachnące czekoladą! A mówimy o tym, ponieważ z okazji Dnia Czekolady wszystkie te tytuły pokazywaliśmy, polecaliśmy, czytaliśmy a nawet uwaga – wąchaliśmy!
Czekolada to nie tylko doskonały rarytas dla naszych podniebień, ale także temat niejednej pozycji, jaką można znaleźć w naszym przepastnym księgozbiorze. Czemu więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Przy okazji czekoladowych czytelniczych odkryć kosztowaliśmy pralinek w różnych odcieniach – od ciemnych, przez orzechowe, aż po miętowe. Zawsze warto łączyć praktykę z teorią. Zaproszonym do Wypożyczalni dla Dzieci uczniom Szkoły Muzycznej pomysł bardzo się spodobał. Doskonale poradzili sobie zarówno ze słodkimi zagadkami, jak i wyjaśnieniem, dlaczego tak naprawdę czekolada poprawia nam nastrój. Było przepysznie i krzepiąco.
Zajęcia przygotowano w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, wykorzystano następujące tytuły: „Książka pachnąca czekoladą”, „A niech to czykolada”, „Charlie i fabryka czekolady”, „Czadowa czekolada”(z serii: Monstrualna Erudycja), „Gorzka czekolada”, „Czekoladki dla sąsiadki”.