Tablica upamiętniająca pierwszą siedzibę Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna

Przy ul. Mieszka I 15, gdzie zaczęła się nasza 80-letnia historia, pojawiła się dziś tablica pamiątkowa.

„Jedna z największych i wielkomiejskich kamienic w Gnieźnie, wybudowana w 1896 roku. W tym miejscu 18 lutego 1945 roku otwarto pierwszą siedzibę najstarszej instytucji kultury w powojennym Gnieźnie – świetlicę i czytelnię, z których powstała obecna Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Pierwszym jej kierownikiem był Julian Śmielecki, w latach 1966-2024 działała tu Wypożyczalnia dla Dzieci”.

Wyprawa w przeszłość – dwie wystawy z okazji Jubileuszu Biblioteki

Dziś świętujemy nasz Jubileusz – Biblioteka kończy 80 lat! Z tej okazji z melancholią spoglądamy w przeszłość i przypominamy dwie wystawy poświęcone historii gnieźnieńskiej książnicy: „Fonoteka – audiohistoria gnieźnieńskiej książnicy” i wystawy jubileuszowej dotyczącej 80-letniej historii Biblioteki.

„Fonoteka – audiohistoria gnieźnieńskiej książnicy” to wystawa towarzysząca projektowi polegającemu na zebraniu, zarejestrowaniu i upowszechnieniu relacji mówionych pracowników Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna – byłych oraz obecnych (długoletnich) – dotyczących funkcjonowania placówki w ostatnich dekadach. Na wystawie zostały zaprezentowane portrety nagranych bibliotekarzy (świadków historii) z krótkimi wyimkami ich wspomnień. Wspomnienia, rodzaj biografii zawodowych, zostały zamieszczone pod wspólnym szyldem „Fonoteki” na stronie internetowej.

Druga część wystawy dotyczy historii placówki na przestrzeni dekad. To plansze i dokumenty, które były zaprezentowane podczas poprzedniego Jubileuszu. Wystawę wspomnieniową przygotowała wtedy Alicja Twardowska, kierownik Działu Gromadzenia, Opracowania i Bibliografii Regionalnej BPMG. Przypomina ona, w fotografiach i dokumentach, historię najstarszej powojennej instytucji kultury w Gnieźnie.

Wystawę można oglądać w Małej Galerii przy ul. Staszica 12a przez co najmniej miesiąc.

 

80 książek na 80 lat Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna

Ile książek jest na świecie? Miliardy? Ile książek jest w naszej bibliotece? Niewiele mniej! Jak w tym oceanie druku wybrać te, które warto przeczytać?

Wybór lektury wcale nie jest prostą sprawą. Klasyka czy gorąca nowość? Polska proza czy coś zagranicznego? Literatura piękna czy kryminał? Coś lekkiego, czy książka zmieniająca życie?

Podobno czytelnicy najbardziej cenią sobie osobiste polecenia kogoś, kogo znają – koleżanki, znajomych, rodziny. Chętniej czytamy to, co polecił nam ktoś, kogo znany. A naszych bibliotekarzy znacie całkiem dobrze, prawda?

Więc to właśnie ich poprosiliśmy, by polecili Wam do czytania coś dobrego. Coś, co sami czytali. Coś, co sprawiło im frajdę. Coś, co przeczytaliby po raz drugi. Coś, co kupują innym na urodziny i pod choinkę. Ulubione książki, ukochane książki, dobre książki.

Zebraliśmy wszystkie polecenia i ułożyliśmy listę 80 książek polecanych przez naszych bibliotekarzy – dla dorosłych czytelników i dla dzieci. Dlaczego 80? Bo w tym roku kończymy 80 lat! 80 książek na 80 lat Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna!

Co znalazło się na liście? Hit sprzed lat „Imię róży” Umberto Eco, ale i hit ostatniego roku, czyli „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak. Jest Tolkien („Władca Pierścieni”) i Tyrmand („Zły”). Jest poezja Kawafisa i Trylogia Sienkiewicza. Jest reportaż o Kanadzie Joanny Gierak-Onoszko i „Fight Club” Palahniuka. Cały wachlarz gatunków, tematów i literackich dykcji.

 A jakie są Wasze ukochane/ulubione książki? Jaką książkę dopisalibyście na tę listę? Co polecilibyście znajomym? Podzielcie się z swoimi poleceniami!

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna kończy dziś 80 lat!

🎂 🎂 🎂 Sto lat! 🎂 🎂 🎂 Sto lat! A dokładnie 80! Dziś, 18 lutego, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna kończy 80 lat.

Jesteśmy najstarszą powojenną instytucją kultury w Gnieźnie. Najstarszą, ale pełną werwy!

Za dzień powstania Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przyjmuje się dzień 18 lutego 1945 roku, kiedy to decyzją Zarządu Miejskiego przy ulicy Mieczysława 6 (obecnie Mieszka I 15) otwarto uroczyście świetlicę-czytelnię. Były to trzy pomieszczenia o powierzchni 135 metrów kwadratowych. Wypożyczono wtedy pierwsze książki i „Gazetę Frontową”. Pierwszym kierownikiem był Julian Śmielecki, a książnicę prowadził wspólnie z Czesławą Skrzypińską. W pierwszym okresie wypożyczalnia była otwarta przez sześć godzin dziennie, pięć dni w tygodniu.

Miejska Biblioteka zaczęła rozwijać swoją sieć  od 1953 roku – pierwszy powstał Oddział Dziecięcy przy ul. Chrobrego 14. W następnych latach i dekadach powstawały kolejne oddziały – na nowo powstających osiedlach, przy zakładach pracy (w Polanexie i Polanii). Pod koniec lat 80-tych sieć biblioteczna składała się z Centrali, Oddziału dla Dzieci i aż 10 filii i 5 punktów bibliotecznych. Niestety, kolejne dekady nie były już tak rozwojowe. Po transformacji ustrojowej zaczęło się kurczenie biblioteki – problemy finansowe i lokalowe doprowadziły do likwidacji kilku oddziałów, w tym niezapomnianej Biblioteki Muzycznej.

Obecnie sieć Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna tworzą: Biblioteka Główna, Wypożyczalnia dla Dzieci, Filia nr 1 (ul. Krucza 3), Filia nr 2 (ul. Staszica 12a) i Filia nr 9 (ul. Orcholska 18), a także Dom Sąsiedzki pod Sówką przy ul. Staszica i pomieszczenia na zajęcia animacyjne w Starym Ratuszu.

To tylko krótki rys historyczny – bogatą historię naszej Biblioteki przypominają dwie wystawy wspomnieniowe: wystawa jubileuszowa powracająca pamięcią do dawnej książnicy poprzez dokumenty i stare fotografie oraz wystawa fotograficzna towarzysząca projektowi „Fonoteka – audiohistoria gnieźnieńskiej książnicy”. Na bibliotecznej stronie biblioteka.gniezno.pl/fonoteka możecie odsłuchać kilkunastu zarejestrowanych wspomnień emerytowanych bibliotekarek oraz byłego dyrektora Biblioteki.

Na przestrzeni dekad rola biblioteki zmieniała się, ale jedno pozostaje niezmienne. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna to ważny adres na mapie miasta, ale i adres w sercu wielu gnieźnian. Wy – Nasi Czytelnicy – dajecie temu wyraz wracając systematycznie między biblioteczne regały, przyprowadzając swoje dzieci, a z czasem wnuki. Nie ma biblioteki bez czytelników; nasze uniwersum tworzy magiczna triada: książka – czytelnik – bibliotekarz. Żadnego z tych elementów nie może zabraknąć, bez żadnego z nich biblioteka nie ma racji bytu.

Dziękujemy za wspólne 80 lat!