„Kąpiel w stawie podczas deszczu” Georgea Saundersa, czyli jak “złapać” i zatrzymać czytelnika

Świątecznymi klimatami naznaczony jest grudzień. Na spotkaniach króluje piernik, iglaste dekoracje, światełka i ozdoby w niezliczonych wariacjach. Są prezenty, są życzenia – wszystko, co potrzebne i ważne, aby dopełnić tradycji i dobrze zakończyć rok. Uchylając drzwi grudniowego spotkania Klubu Dyskusji o Książce rzec można “tradycji stało się zadość”. Od aromatycznych smaków i zapachów po nastrojowe dekoracje – zadbano o wszystko. Oczywiście nie zabrakło i literackiego akcentu. Czytelniczą dyskusje 17 grudnia poświęcono publikacji George’a Saundersa „Kąpiel w stawie podczas deszczu”. Tytuł nieco przewrotny jak na spotkanie odbiorców literatury, bo dotyczący procesu pisania, a bardziej szczegółowo – analizy tekstów rosyjskich pisarzy z końca XX w i początku XIX. W „Kąpieli …” znajdzie odbiorca siedem utworów nowelistyki, które Saunders interpretuje pod kątem formy, zastosowanych środków stylistycznych czy elementów przedstawienia – wszystkiego, co wpływa na uwagę czytelnika. Jest to trochę mały przewodnik po pisaniu. A dla uczestników dyskusji także mały przewodnik po tym, jak czytamy. Podczas rozmowy doceniono możliwość zapoznania się z nowelami Czechowa czy Iwana Turgieniewa, także zajmujący sposób, w jaki Saunders prowadzi swoją opowieść spotkał się z uznaniem. Dla niektórych podanie własnej interpretacji dzieł było zamachem na indywidualną refleksją nad tekstem. Rozmawiano o znaczeniu talentu, warsztacie pisarskim i sztucznej inteligencji. Zamykając drzwi czytelniczego spotkania możemy powiedzieć, że było przyjemnie i treściwie. Nowy rozdział wraz z 2025 rokiem Klub Dyskusji o Książce rozpoczyna z komiksem.

Na spotkaniu 28 stycznia o godz. 18.00 w Starym Ratuszu (ul. Chrobrego 41a, ostatnie piętro) a miłośnicy literatury będą dzielić się wrażeniami z opowieści graficznej pt.: „Upadek” autorstwa Mikaela Rossa. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych.

Manga, czyli jak zacząć przygodę z japońskim komiksem

Od kilku dobrych lat manga szturmem zdobywa rynek książki i obieg czytelniczy, zwłaszcza młodych odbiorców. Nic zatem dziwnego, że manga, czyli japoński komiks, zagościła też w bibliotekach – i to zarówno na regałach, jak i w ofercie edukacyjnej oraz animacyjnej. Również gnieźnieńska biblioteka właśnie poprzez mangi stara się dotrzeć z ofertą do nastoletnich czytelników.

4 grudnia w ramach projektu Królewskie Gniezno Czyta 2024 zorganizowaliśmy zajęcia wprowadzające w arkana mangi – poprowadzili je znawcy i miłośnicy tego gatunku, Piotr Dudek i Wiktor Koliński, prezesi Stowarzyszenia Fantasmagoria. Opowiedzieli oni o tym, jak zacząć przygodę z japońskim komiksem, zaprezentowali też najciekawsze serie.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.