Ze stoickim spokojem, czyli Piotr Stankiewicz o stoicyzmie w Gnieźnie

Czym był stoicyzm dwadzieścia kilka wieków temu, a czym jest dziś? Jakie mity narosły wokół stoicyzmu? Czy stoicka postawa oznacza obojętność wobec świata i zdarzeń? Czy stoicy przewidzieli kłótnie w internecie? Nad tymi i podobnymi pytaniami rozmyślaliśmy wczoraj w sali Starego Ratusza. A przewodnikiem w tych rozmyślaniach był nieoficjlany naczelny polski stoik dr Piotr Stankiewicz. Filozof, który przyswoił szerokiej publiczności stoicyzm reformowany, czyli taki, który może być narzędziem dla nas żyjących współcześnie. Narzędziem pozwalającym mierzyć się z codziennością. Dekadę temu ukazała się głośna „Sztuka życia według stoików”, książka którą Stankiewicz zafunkcjonował w szerokiej świadomości. I dzięki której wiele osób odkryło postawę stoicką dla siebie.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Daję Słowo – trzeci sezon bibliotecznego podcastu już do odsłuchania

📣📣📣 Halo, halo, jak nas słychać? 📣📣📣

🎧🎧🎧

W eterze debiutuje dziś trzeci sezon bibliotecznego podcastu Daję Słowo. Sześć rozmówców i rozmówczyń, sześć różnych słowniczków rozmowy. Różne słowa, które oddają różne światy, ale każdy osobisty i przez to ciekawy.

🎧🎧🎧

Link do podcastów w komentarzu.

A w tym sezonie rozmawialiśmy z:

Lilianną Dorodzałą – dyrektorką Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Czerniejewie;

Lidią Łączny – dyrektorką Powiatowego Centrum Kultury Estede „Scena to dziwna” w Gnieźnie;

Sylwią Szykowną – kulturoznawczynią, filolożką, badaczką związaną z Instytutem Kultury Europejskiej UAM w Poznaniu;

Michałem Bogackim – dyrektorem Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie;

Tomaszem Dzionkiem – radcą prawnym, radnym Miasta Gniezna, szefem klubu radnych „Koalicja dla Pierwszej Stolicy” i przewodniczącym Zarządu Osiedla Skiereszewo;

Janem Kalinowskim – muzykiem jazzowym, współzałożycielem Prowizorka Jazz Band, Gnieźnieńskiego Towarzystwa Jazzowego i Fundacji Mury.

Wszystkie odcinki już do odsłuchania.

Posłuchajcie, kto nagrywał się na kaseciaka i dzięki temu oswoił publiczne wystąpienia; kto wychował się nad Wartą, ale spływał Bugiem; kto nie pokazuje sznupy na plakatach; kto porzucił karierę weterynarza; a kto działa aktywnie w kole gospodyń wiejskich; wreszcie – kto trzyma sztamę z młodymi ludźmi i skutecznie wciąga ich na kulturalną orbitę.

Podcast „Daję słowo” realizowany jest w ramach projektu „Laboratorium Słowa 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego.