Biblioteka Pokoleń

To wspaniała inicjatywa Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna! Biblioteka Pokoleń pokazuje, jak istotne jest łączenie pokoleń i dzielenie się pasją do książek. Zakładki stworzone przez seniorów z Domu Pomocy Społecznej im. Małżonków Terakowskich w Gnieźnie okazały się pięknym upominkiem dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Zakładki były wykonane pod wpływem głośno czytanego tekstu „Monety

królów” autorstwa Roussany Alex-Nowakowskiej, wydanego przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne. Książka stała się również punktem wyjścia do rozmowy o tym, że w 2025 roku minie tysiąc lat od momentu, gdy Bolesław Chrobry wstąpił na tron, co oznacza początek dynastii królewskiej w Polsce.
Dzieci, które otrzymały zakładki, obiecały, że również zapoznają się z tą ważną pozycją w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Tego rodzaju przedsięwzięcia wspierają nie tylko rozwój literacki i historyczny dzieci, ale również integrują społecznie seniorów, dając im możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności.
To niezwykle wartościowe działania, które przyczyniają się do budowania więzi międzypokoleniowych oraz promowania kultury czytelnictwa.

Warsztaty i spotkania odbywają się w ramach projektu “Laboratorium Słowa 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada swoje święto obchodził przyjaciel dzieci – pluszowy miś.

Święto Misia było wspaniałą  okazją do prezentacji mniej i bardziej znanych niedźwiadków z książek, które na co dzień można wypożyczyć w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Miś Paddington, Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Łakomczuszek, Puszek, Zdzisiek i inni, bawią , dodają otuchy, pocieszają  dzieci  na całym świecie.

Spotkania  w  Bibliotece  Publicznej Miasta Gniezna, w gnieźnieńskich przedszkolach, z BAZĄ – Centrum Edukacji Kreatywnej w ramach „Pierwszych Czytanek,  nie mogły się  obyć  bez  czytania. Głośno przeczytane w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, pełne humoru a zarazem wzruszające, opowieści:  „Proszę mnie przytulić”  Przemysława Wechterowicza, „ Jak rozpoznać misia?”  Michelle Robinson, „Złotowłosa”  itd. , ukazały, że  najlepszym sposobem na udany dzień jest mocne przytulenie się do kogoś” zwłaszcza do mięciutkiego niedźwiadka.

A przygotowany „Las w Słoiku”  pod czujnym okiem Darii Polus był miłym akcentem obchodów.

Dzień Pluszowego Misia stał się  okazją do promocji czytelnictwa i biblioteki, jednocześnie do dobrej zabawy. Ponieważ dzieci lubią misie, dlatego trudno wyobrazić sobie świat bez najlepszego przyjaciela każdego dziecka.