Wieczór Poetycki Izabeli Puk: Remedium

Eros to od wieków ulubiony temat poetów. I właśnie miłość w całej swej złożoności jest też tematem debiutanckiego tomiku poetyckiego Izabela Puk. Premiera tomiku, przy pełnej sali MOK-u, odbyła się wczoraj. Z debiutującą poetką rozmawiał jej wydawca, a same wiersze wybrzmiały w aktorskiej interpretacji Aleksandry Popławskiej.
Warsztaty i spotkania odbywają się w ramach projektu “Laboratorium Słowa 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Fonoteka, czyli echa przeszłości Biblioteki do odsłuchania

Kilka dekad historii Biblioteki zamkniętych w dwunastu wspomnieniach – w piątek otworzyliśmy uroczyście Fonotekę, czyli dźwiękowe archiwum wspomnień. Nie obyło się bez wzruszeń i łez, ale i wielu zabawnych anegdot.
Praca nad Fonoteką trwała kilka miesięcy – zarejestrowaliśmy kilkanaście nagrań dotyczących funkcjonowania gnieźnieńskiej książnicy. Można ich już odsłuchać na stronie biblioteki:
 
https://biblioteka.gniezno.pl/fonoteka/
 
Pretekstem do zebrania wspomnień bibliotekarzy jest nadchodzący jubileusz, czyli przypadające w przyszłym roku 80-lecie powstania Biblioteki. Stąd pomysł, by pochwycić echa przeszłości – to one pobrzmiewają w opowieściach emerytowanych i długoletnich pracowników Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.
 
Swoimi wspomnieniami z pracy w Bibliotece podzielili się: Bożena Błaszak, Dorota Błażejewska, Anna Dams, Danuta Filipiak, Anna Grygiel, Czesława Janowicz, Ewa Jaworska, Jan Maćkowiak, Ludomira Nawrocka, Danuta Piątek, Bogumiła Swat, Alicja Twardowska.
 
Zebrane relacje świadków tworzą historyczny fresk jednej z najstarszych gnieźnieńskich instytucji. To rodzaj monografii oparty nie na oficjalnych dokumentach, a polifonii osobistych głosów i perspektyw. Osoby zatrudnione w gnieźnieńskiej książnicy były i są świadkami pewnego wycinka lokalnej historii. Przemiany, którym podlegała biblioteka odbijają zmiany w mieście, regionie i państwie. Zapis tamtych czasów z perspektywy osobistej pracowników i pozwala spojrzeć na tę historię z zupełnie innej strony. Inną pamięć zachowują bowiem oficjalne dokumenty i kroniki, a inną – ludzka pamięć.
 
Po otwarciu Fonoteki, prelekcję wygłosił Dominik Czapigo, dokumentalista, który w latach 2006–2023 pracował w Fundacji Ośrodka KARTA (od początku w Programie „Historia Mówiona”, od 2014 roku jako członek redakcji kwartalnika „Karta”), współpracownik Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Koordynator i uczestnik wielu projektów dokumentacyjnych historii mówionej realizowanych w Polsce, jak i poza jej granicami.
 
Projekt „Fonoteka – audiohistoria gnieźnieńskiej książnicy” finansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra. Edycja 2024”.
 
Konsultacje dotyczące historii BPMG: Alicja Twardowska
Wywiady: Monika Wierżyńska
Nagrania do Fonoteki i postprodukcja nagrań: Jakub Dzionek
Podstrona Fonoteki: Maciej Polus
Plakat i wystawa: Paulina Samonek
Fotografie: Waldek Stube

Spotkanie z psychologiem p. Sylwią Łagodą (Emocje) – Klub Bajkopomagajki

Kolejne spotkanie Klubu ,,Bajkopomagajki” Książki dla Dzieci i Rodziców za Nami. Na czele z Panią psycholog Sylwią Łagodą rozmawialiśmy o emocjach. O radzeniu sobie z emocjami i o zestawie do ich regulacji opowiedział nam sam bohater książki ,, Kolorowy potwór doktor od emocji” Anny Llenas.
Wniosek jest jeden: wszystkie emocje są nam potrzebne!
Ostatnie tegoroczne spotkanie już wkrótce – 13.12 godz. 17:00 w Filii nr 9 na Winiarach. Wypatrujcie zapowiedzi i rezerwujcie termin!
Warsztaty i spotkania odbywają się w ramach projektu “Laboratorium Słowa 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.