Naturalne sposoby radzenia sobie z dolegliwościami – Pomocna dłoń

Na ostatnim spotkaniu z cyklu Pomocna Dłoń, które odbyło się pod hasłem „Naturalne sposoby radzenia sobie z dolegliwościami”, omówiliśmy kluczowe zagadnienia związane z naturalnymi metodami wspierania zdrowia i odporności.
Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z tradycyjnymi terapiami i zabiegami, które pomagają wzmocnić organizm, poprawić samopoczucie oraz wspierać codzienne zdrowie.
Dziękujemy serdecznie wszystkim za udział i zapraszamy na kolejne spotkania organizowane w naszej bibliotece.

Warsztaty i spotkania odbywają się w ramach projektu “Laboratorium Słowa 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Blubrajmy na Fyrtlu

Nasza wielkopolska gwara jest niezwykle bogata, oryginalna i ciekawa. Jest wciąż językiem żywym. Posługują się nią ludzie na co dzień, tworzone są nowe teksty literackie: wiersze, piosenki, opowiadania. Co najważniejsze, gwary używają też młodzi ludzie i dzieci.
Aby ją utrwalić Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna i BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej zaprosiły wszystkie gzuby i rojbry do językowej przygody z wielkopolską gwarą razem z rodzicami i nauczycielami.
Wszyscy chętnie rozmawiali „jak to drzewiej w Gnieźnie bywało”: „Za chłopaka czy za dziewuchy kożdy jeden miał swój fyrtel, gdzie się bawił z dzieciarnią, skąd wracał upyplany, skatajony, ale uchichrany. Można było wywijać fikołki na sztendrze, trzeba było ino pamiętać, żeby się nie przekopyrtnąć i potem nie dudlać. Było też gonito, co trzeba było pyndzić jak szalony. Albo chowano, cośmy się kitrali i czómpali w chęchach. Bździągwy za to lubiły chycać na skakance, a szczuny się zakładały, która skusi.” Takie wspomnienia i literackie teksty gwarowe udowodniły, że gwara jest językiem łączącym pokolenia, dlatego trzeba jak najczęściej „godać po naszymu”.
Podczas 10 warsztatów gwarowych „Blubrajmy na Fyrtlu” połączyliśmy gwarą około 400 osób w ramach miejskiego Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego Fyrtel pod auspicjami Cała Polska Czyta Dzieciom.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2024”.

URODZINY KUBUSIA PUCHATKA w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

98 urodziny Kubusia Puchatka stały się okazją do wyśmienitej zabawy w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna podczas „Pierwszych Czytanek”. Dzieci przedszkolne i uczniowie , wraz z BAZĄ Centrum Edukacji Kreatywnej kroczyli śladami niezapomnianych bohaterów powieści A.A. Milnego. Kubuś, Tygrysek, Prosiaczek, Kłapouchy, Sowa Mądra Głowa przewodzili konkursom i wesołej zabawie. Była to wspaniała okazja do stworzenia sytuacji sprzyjających kontaktom z wartościową literaturą dziecięcą .
„Kubuś Puchatek”to książka, która uczy i baw. Warto ją czytać w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Szalone przygody Puchatka rozbawią do łez nie tylko młodego, ale i dorosłego czytelnika. Publikacja A. A. Milnego każe spoglądać na świat w optymistyczny sposób.
W książce nie ma miejsca na smutek – królują radość i zabawa.