Książkożercy

Za nami kolejna, siódma już, edycja turnieju książkożerców – corocznego konkursu dla prawdziwych znawców literatury!
W tym roku książkożercy byli wyjątkowo głodni zwycięstwa – w szranki stanęło aż dziewięć drużyn! Zdecydowana większość naszych zawodników to licealiści – I LO reprezentowane było przez aż 3 składy, II LO wystawiło dwie drużyny, nie zabrakło także reprezentacji III LO oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych. Oprócz tego pojawili się członkowie Klubu Fantastyki Fantasmagoria, a także drużyna niezrzeszona, w której skład wchodziły studentki należące niegdyś do Gnieźnieńskiej Organizacji Poetycko-Ortograficznej (wsparte przez jedną z mam).
Laur zwycięstwa przypadł „Książkarom” z II LO, drugie miejsce zajęła reprezentacja Fantasmagorii, a trzecie – „Siostry” z ZSE! – dziewiątka uczestników wzbogaciła swoje biblioteczki o książki. Tytuły były starannie dobrane i polecane przez KdoK, także przed zwycięzcami jesień z naprawdę dobrą literaturą!
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za emocjonującą rywalizację i… dobrą zabawę!

Królewskie Gniezno Czyta Mistrzów Opowieści: Marcin Szczygielski

Spotkania autorskie dla młodych czytelników zwykle są udane, ale to dzisiejsze z Marcinem Szczygielskim pobiło wszystkie rekordy w tym względzie, co zresztą potwierdzały regularne burze oklasków, które przetaczały się przez Dom Sąsiedzki pod Sówką.

Dobrze pisać to ważne, ale dobrze wypaść w kontakcie ze swoimi czytelnikami z pokolenia Z i nawiązać z nimi relację – to już wcale nie takie częste! Trzeba być otwartą, bezpośrednią, życzliwą i zabawną osobą! I właśnie taki jest Marcin Szczygielski, autor wielu wspaniałych i poczytnych książek dla dzieci (ale i dla dorosłych) – „Czarownica piętro niżej”, „Omega” czy „Za niebieskimi drzwiami”. Jest też świetnym lektorem – wręcz mistrzowsko odczytał kilka fragmentów swoich książek!

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Gnieźnie nie tylko słuchały opowieści pisarza, ale też zasypały go gradem ciekawych pytań. Dzięki temu dowiedzieliśmy się: co młody Marcin kupował w Pewexie (lego); jakiego ma psa (kundelka); dlaczego zaczął pisać (bo mama zaraziła go miłością do książek); ile konkursów literackich wygrał (wiele) i jakie zgarnął nagrody (pieniężne, ale nie tylko – w tym wydanie książki); w jakie gry komputerowe grał (MediEvil – wziął urlop na życzenie, by przejść tę grę); czym dokarmiał bezpańskie koty zimą (skórą świni); i jaka była jego pierwsza samodzielnie przeczytana książka (Ania z Zielonego Wzgórza); wreszcie – która jego książka okazała się bestsellerem (Za niebieskimi drzwiami – sprzedało się 80 tysięcy książek!).

Takie spotkania jak to dzisiejsze to sól biblioteki! Jak celnie powiedział autor, literatura raczej nie zmieni dorosłego, ale na dziecko książka `może mieć wpływ!

Cykl „Królewskie Gniezno Czyta… Mistrzów Opowieści” odbywa się w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.