Wydarzenie FYRTEL, które w tym roku zyskało nowy, wyjątkowy wymiar, przekraczając granice Gniezna, odbyło się z wielkim sukcesem. Po raz pierwszy mieszkańcy całego powiatu gnieźnieńskiego mieli okazję uczestniczyć w tym wyjątkowym przedsięwzięciu. Dzięki współpracy z Instytutem Literackim im. Marii i Franciszka Rubaszewskich oraz lokalnymi bohaterami, spotkania odbyły się w aż siedmiu gminnych bibliotekach. Każde z nich przyciągnęło licznych uczestników i stworzyło niepowtarzalną okazję do poznania dziedzictwa kulturowego Ziemi Gnieźnieńskiej.
Spotkania, które poprowadził Karol Soberski, odbyły się w następujących terminach:
18 września 2024 r., Jacek Molenda w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Kłecko
20 września 2024 r., Bartosz Krąkowski w Bibliotece Publicznej Gminy Kiszkowo
24 września 2024 r., Janusz Sztukowski w Bibliotece Publicznej Gminy Mieleszyn
25 września 2024 r., Paweł Noskiewicz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie
1 października 2024 r., Tadeusz Panowicz w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo
2 października 2024 r., Jan Kulpiński w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Czerniejewo
3 października 2024 r., Bożena Szymanowska w Bibliotece Publicznej Gminy Niechanowo
Zwieńczeniem kulturalnych wydarzeń będzie wystawa pt. „Z pasji tworzenia”, która odbędzie się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Witkowo. Wernisaż tej niezwykłej ekspozycji planowany jest na 18 października 2024 r., o godzinie 17:00. Serdecznie zapraszamy!
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2024”.
foto. Pojezierze24.pl
Dzień: 2024-10-08
Pogadajmy!
Pogadajmy! Takie bezpośrednie zaproszenie do rozmowy przyjęła od nas gnieźnieńska młodzież. A z kim ta rozmowa i na jaki temat? Otóż z Manufakturą Dobrostanu i współtworzącym ją psychologiem Tymoteuszem Mikołajczykiem. To „pogadajmy!” ma być zachętą do namysłu młodych ludzi nad swoimi emocjami: czym są emocje i czy bywają złe emocje, jak radzić sobie z emocjonalnymi wyzwaniami, jak redukować stres, jak spojrzeć na swoje problemy z boku?
Te pytania stawiamy sobie wszyscy, ale zwłaszcza w wieku dorastania stają się one palące i ważkie. I właśnie o tym, jak poszukać na nie odpowiedzi, jak osiągnąć emocjonalny dobrostan opowiadał młodym ludziom zaproszony do Domu Sąsiedzkiego pod Sówką psycholog. Opowiadał próbując dialogu z młodymi, bo rozmawiać, to nie tylko mówić, ale przede wszystkim słuchać i słyszeć młodych ludzi.
Warsztaty i spotkania odbywają się w ramach projektu “Laboratorium Słowa 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
A na Fyrtlu powiedzieli
Dzieci rzadko już używają w domu gwary. Tylko tam, gdzie mieszkają razem rodziny wielopokoleniowe, są dziadek i babcia, dzieci posługują się jeszcze czasem gwarą. Ale potrafią ją bardzo łatwo przełożyć na czystą polszczyznę i na odwrót. Tak jak to zrobili dzieci z gnieźnieńskich przedszkoli i uczniowie klas I-III szkół podstawowych podczas warsztatów prowadzonych przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i BAZĘ -Centrum Edukacji Kreatywnej, w ramach miejskiego Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego Fyrtel.
Okazało się, że dzieci doskonale wiedzą co oznaczają słowa: „giry”, „pyry”, gzik”. Dlatego potrafiły zrozumieć wiersze pisane gwarą z książki „Szneka z glancem” Elizy Piotrowskiej,czy ”Hekla na hulajpecie, czyli fraszki z naszego fyrtla” Rafała Rosoła czytane w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
Warsztaty ukazały, że trzeba jak najczęściej „godać po naszymu”.
Zostało przeprowadzonych 10 warsztatów dla około 500 dzieci.
Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2024”.