Królewskie Gniezno Czyta z Myszką Marcysią po raz piąty!

Gniezno to miasto królewskie od niemal tysiąca lat, a od kilku lat w Pierwszej Stolicy króluje książka i czytanie. Bo właśnie po raz piąty Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna wraz z Królewskim Gnieznem realizuje warsztaty czytelnicze trwające całą jesień dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Każde spotkanie rozpoczyna Myszka Marcysia, która mieszka  między książkami i zachęca dzieci do czytania super książek: Agnieszki Gadzińskiej, Elizy Piotrowskiej, Grzegorza Kasdepke, Zofii Staneckiej itd.

Głośno czytane opowieści, w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, zapraszają dzieci do świata między regałami.

Projekt „Królewskie Gniezno Czyta 2024” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego.

 

 

Książka mojego życia – zapraszamy na wernisaż wystawy

Książki możemy ustawiać na półkach, regałach, nocnych stolikach. Ale jest miejsce, gdzie stawiamy te najważniejsze dla nas książki – one mają miejsce w sercu. O takich książkach mówimy czasami, że to „książka mojego życia”. Taka, która nie tylko zrobiła na nas wrażenia, ale która nas w jakiś sposób uformowała, ukształtowała, zmieniła nas lub nasze spojrzenie na świat i życie.

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Książka mojego życia” – tytuł, który mówi wszystko. 12 fotografii, 12 osób i ich 12 „książek życia”, wreszcie trzy osoby fotografujące: Marta Bielawska, Izabela Budzyńska, Dawid Ciszewski. To oni sportretowali zaproszone przez siebie osoby wraz z ich książkami życia. A jakie książki znalazły się w tych kadrach? Przekonajcie się sami – może któraś z książek jest też Waszą książką życia?

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę 16 października o godz. 17:00, w Małej Galerii Biblioteki przy ul. Staszica 12a. Zapraszamy, wstęp wolny!

Wystawa „Książka mojego życia” realizowana jest w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczęśliwe zbiegi okoliczności, czyli o „Zostań ze mną” Ayòbámi Adébáyò

Nie można nazwać tego inaczej niż szczęśliwym zbiegiem okoliczności.
Szczęśliwym trafem tytuł znalazł się w zbiorach gnieźnieńskiej biblioteki. Za takie samo zrządzenie losu należy uznać to, że ktoś zdecydował się wyłowić książkę z szeregu innych i przeczytać. Na końcu tego łańcucha pomyślnych przypadków jesteśmy my – Klub Dyskusji o Książce. Bo ostatecznie i nam ktoś musiał powieść „Zostań ze mną” nigeryjskiej pisarki Ayòbámi Adébáyò zarekomendować. Tak wiele zbiegów okoliczności sprawiło, że także i my możemy wysłać ten sygnał dalej. Brzmi on: Czytajcie! To znakomita powieść!

O spotkaniu z powieścią Ayòbámi Adébáyò można opowiedzieć także inaczej. Na przykład zaczynając od pytania: kiedy ostatnio czytałaś/eś publikację, która nie została napisana przez autora/autorkę ze Stanów Zjednoczonych Ameryki lub Europy? Czy kiedykolwiek przeczytałeś/łaś publikację napisaną przez autora wywodzącego się z Afryki, Azji? Kiedy? Ile razy?

Właśnie od tego zagadnienia rozpoczęliśmy naszą dyskusję. Jak bardzo na nasze czytelnicze wybory wpływa promocja wielkich firm wydawniczych, czy influenserów? Jak często ta skutecznie wypromowana książka okazuje się słabym „czytadłem”? Jak wiele znakomitych pozycji po prostu nie ma szans na szeroki odbiór czytelniczy?

Ayòbámi Adébáyò za swoją powieść „Zostań ze mną” otrzymała szereg prestiżowych nagród. I to także wskazówka dla zainteresowanych literaturą – nagrody to właściwy drogowskaz dla czytelniczych wyborów.

Doskonale dyskutowało się o tym, co znaleźliśmy w powieści. Zderzenie z kulturą, religią, obyczajowością; ludzkie słabości – takie same pod każdą szerokością geograficzną; nieprzewidywalność i okrucieństwa losu. Ponadto: znakomita kompozycja i zachwycający język. Celowo nie ujawniamy treści zapraszając do jej dalszej czytelniczej konsumpcji. Mamy nadzieję, że lektura sprawi przyjemność wielu czytelnikom. Zdecydowanie zasługuję na to jej autorka oraz przyszli fani jej twórczości.

A nam, czyli Klubowi Dyskusji o Książce, kolejnych czytelniczych emocji dostarczać będzie proza Marlen Haushofer. Jej powieść – „Ściana” to temat kolejnego spotkania, na które zapraszamy 29 października o godz. 18.00 do lokalu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a.