Czytajki

Wędrująca z ust do ust, przekazywana z pokolenia na pokolenie, oparta na mądrości, prawach i doświadczeniach. Wyszeptana do ucha, opowiedziana, czytana. To właśnie bajka często bywa przewodnikiem dziecka po świecie przeżyć i wartości, jest również pierwszym utworem wypełniającym przestrzeń literacką w życiu dziecka.
Aby dalej przekazywać bajki, te dawne i nowe opowieści, rozpoczęliśmy w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna cykl spotkań dla grup przedszkolnych „Czytajki” w ramach projektu „Laboratorium Słowa”. Połączenie wspólnej zabawy z głośnym czytaniem ukazało dzieciom bibliotekę jako miejsce przyjazne, kolorowe, bezpieczne. Miejsce, w którym odnaleźć można tysiące światów zaczarowanych w książkach.
Spotkania umożliwiły bezpośredni kontakt z książką, przybliżyły literaturę dziecięcą i jej autorów, były jednocześnie inspiracją do działalności plastycznej.

Spotkanie organizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Teatr cieni zainspirował małych reżyserów – Czwartkowe Inspiracje

Kto nie pamięta z dzieciństwa teatru cieni, który odgrywał się czasami samoistnie przed zaśnięciem na ścianach sypialni, gdy konar drzewa zdawał się ręką straszydła przyprawiającą o dreszcze? Podobny teatr cieni odbył się w Wypożyczalnie dla Dzieci podczas Czwartkowych Inspiracji. Tym razem jednak nie było strachu, a dobra zabawa. Reżyserami tego teatru były same dzieci, a wystawianą sztuką baśń braci Grimm „Zając i jeż”. To właśnie postaci z tej baśni zostały przedstawione jako ruchome kukiełki, które – dzięki skierowanemu światłu – odegrały swoje role w teatrzyku cieni. Przyznajcie, że gra świateł to świetna zabawa –  możecie się nią śmiało inspirować. A kolejne Czwartkowe Inspiracje już 3 października o godz. 16:00. Oczywiście w czwartek, bo przypominamy, że to od września nasze Inspiracje są Czwartkowe!

„Czwartkowe Inspiracje” to część projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego.