Kto wczoraj przybył do Starego Ratusza na nasze biblioteczne spotkanie, ten zafundował sobie… żeńską końcówkę dnia. Bo naszą gościnią była… Pani od Feminatywów. Już tytuł wykładu Martyny F. Zachorskiej, „Językowa tradycja czy lewacka nowomowa. Czyli o pani prezes, co prezeską niegdyś mogła być” nie pozostawia wątpliwości – feminatywy stały się polem walki politycznej. A przecież to sprawa – jak dowodziła w swoim wykładzie językoznawczyni – gramatyki, a nie polityki. Co więcej, opór i sceptyczne podejście do używania feminatywów opiera się raczej na przyzwyczajeniach, uprzedzeniach i zwyczajnym braku wiedzy. Chociażby sięganie po argument „dbałości o zachowanie tradycyjnych form” – to właśnie feminatywy, czyli żeńskie nazwy zawodów i funkcji są starszą formą w języku.
Przed II Wojną Światową żeńskie końcówki były stosowane, a maskulinizacja przyszła dopiero w latach 50. XX wieku, jako objaw socjalistycznego postępu językowego. I jak widać męskie końcówki zakorzeniły się skutecznie, skoro przeciwników stosowania feminatywów jest do dziś tak wielu. Pani od Feminatywów pokazała też naturę uprzedzeń wobec ich stosowania – są one zwykle niekonsekwentne i wewnętrznie niespójne. Krytykom przeszkadza, że o kobiecie sterującej samolotem można powiedzieć pilotka, bo to oznacza też czapkę. Ale już nie mają nic przeciwko pączkowi z adwokatem i nigdy nie mylą zamku w Malborku z zamkiem w drzwiach czy kurtce. Uważają, że kierowczyni brzmi śmiesznie, ale nie mają nic przeciwko mistrzyni. Mówią, że nie da się wymówić słowa „chirurżka”, a nie oburza ich „dżdżownica” czy „chrząszcz”. Jak dowodziła prowadząca, nasze uprzedzenia wynikają przede wszystkim z przyzwyczajenia i miną, jeśli tylko osłuchamy się z pewnymi formami. Język nieustannie się zmienia. Na tym polega piękno polszczyzny i jej żywotność.
Warsztaty i spotkania odbywają się w ramach projektu “Laboratorium słowa 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Dzień: 2024-09-27
Czytajki
Wędrująca z ust do ust, przekazywana z pokolenia na pokolenie, oparta na mądrości, prawach i doświadczeniach. Wyszeptana do ucha, opowiedziana, czytana. To właśnie bajka często bywa przewodnikiem dziecka po świecie przeżyć i wartości, jest również pierwszym utworem wypełniającym przestrzeń literacką w życiu dziecka.
Aby dalej przekazywać bajki, te dawne i nowe opowieści, rozpoczęliśmy w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna cykl spotkań dla grup przedszkolnych „Czytajki” w ramach projektu „Laboratorium Słowa”. Połączenie wspólnej zabawy z głośnym czytaniem ukazało dzieciom bibliotekę jako miejsce przyjazne, kolorowe, bezpieczne. Miejsce, w którym odnaleźć można tysiące światów zaczarowanych w książkach.
Spotkania umożliwiły bezpośredni kontakt z książką, przybliżyły literaturę dziecięcą i jej autorów, były jednocześnie inspiracją do działalności plastycznej.
Spotkanie organizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Teatr cieni zainspirował małych reżyserów – Czwartkowe Inspiracje
Kto nie pamięta z dzieciństwa teatru cieni, który odgrywał się czasami samoistnie przed zaśnięciem na ścianach sypialni, gdy konar drzewa zdawał się ręką straszydła przyprawiającą o dreszcze? Podobny teatr cieni odbył się w Wypożyczalnie dla Dzieci podczas Czwartkowych Inspiracji. Tym razem jednak nie było strachu, a dobra zabawa. Reżyserami tego teatru były same dzieci, a wystawianą sztuką baśń braci Grimm „Zając i jeż”. To właśnie postaci z tej baśni zostały przedstawione jako ruchome kukiełki, które – dzięki skierowanemu światłu – odegrały swoje role w teatrzyku cieni. Przyznajcie, że gra świateł to świetna zabawa – możecie się nią śmiało inspirować. A kolejne Czwartkowe Inspiracje już 3 października o godz. 16:00. Oczywiście w czwartek, bo przypominamy, że to od września nasze Inspiracje są Czwartkowe!
„Czwartkowe Inspiracje” to część projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego.
Październik w Bibliotece
Prezentujemy bogaty plan wydarzeń na październik w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna: