14. Festiwal Literacki PRETEKSTY – Dzień Piąty – 8.09.2024

Piątego, ostatniego dnia spotkań autorskich Festiwalu Literackiego PRETEKSTY zapraszamy Was najpierw do auli WSCKZiU (ul. Mieszka I 27) na dwa spotkania: o godzinie 16:00 z Irminą Kosmalą oraz o godzinie 18:00 z Wojciechem Chmielarzem. Następnie przeniesiemy się do sali widowiskowej MOKu na spektakl Teatru Wszelki Wypadek o godzinie 20:00.

16:00 / aula WSCKZiU (ul. Mieszka I 27)

Irmina Kosmala – mgr filologii polskiej i mgr filozofii. Autorka Złudy  (wyd. VipArt 2020), tryptyku Złuda albo dziennik pandemiczny (opublikowanego na stronie „Latarni Morskiej”) oraz wyróżnionego nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zbioru recenzji Itinerarium (wyd. Zeszyty Poetyckie 2023). Współautorka posłowia do książki Słowo-Tok. Inicjatorka comiesięcznych spotkań literackich oraz – od dziewiętnastu lat redaktor naczelna Kuźni Literackiej: www.kuznia.art.pl

Krótka historia nikczemności – to jej druga powieść, która zostanie zaprezentowana podczas Festiwalu Literackiego PRETEKSTY.

18:00 / aula WSCKZiU (ul. Mieszka I 27)

Wojciech Chmielarz to obecnie jeden z najbardziej cenionych twórców kryminałów. Odkąd w 2015 roku zdobył Nagrodę Wielkiego Kalibru zgarnia wszystkie najbardziej prestiżowe dla kryminałów nagrody. Jego książki są z sukcesami ekranizowane i adaptowane do słuchowisk. Nie ma sobie równych jeśli chodzi o umiejętność utrzymania napięcia, potrafi też zaskoczyć zakończeniem. Dla fanów książkowych zbrodni i zdeterminowanych detektywów – spotkanie niemal obowiązkowe.

20:00 / sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury

Teatr Wszelki Wypadek: Monodram „O szkodliwości tytoniu” oparty jest na jednoaktówce Antoniego Czechowa. Tytuł jest jednocześnie tematem wykładu bohatera sztuki. Jego wystąpienie szybko jednak przeradza się w intymne zwierzenia o własnym życiu. Monolog postaci, w którym komizm przeplata się z tragizmem, ujawnia dramat człowieka uwikłanego w toksyczne relacje, udręczonego, bezsilnego.

Festiwal organizują: Miasto Gniezno wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna.
Wsparcia udzielają partnerzy: Wielkopolska Izba Gospodarcza, Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie “Ośla Ławka”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, GUTW, KDoK, Stowarzyszenie “Fantasmagoria”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich OW w Poznaniu.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”