Akcja żonkile

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę  powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.

Do akcji po raz kolejny włącza się Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.

19 kwietnia zapraszamy do Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a po zakładkę do książki w kształcie żonkila. W tym dniu w Domu Sąsiedzkim Pod Sówką odbędą się warsztaty dla szkół podstawowych „Pamięć drobinek” oparte na opowiadaniu Zofii Staneckiej, a podczas zajęć dla młodzieży będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie „Jak dbać o pamięć?”, która jest jedną z nadrzędnych wartości, jednoczącą i  nadającą  nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

DOM SĄSIEDZKI POD SÓWKĄ – konsultacje

Dom Sąsiedzki pod Sówką przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna  stanowi przestrzeń do działania dla społeczności lokalnej. Jest to miejsce, w którym mają się integrować wszystkie grupy wiekowe – rodziny, seniorzy i dzieci, realizując szereg działań i aktywności. Jest otwarty na różnorodne, prorodzinne, międzygeneracyjne inicjatywy społeczne, kulturalne i artystyczne. Dom Sąsiedzki ma pełnić bardzo ważną rolę – angażować  społeczność lokalną bezpośrednio w rozwiązywanie problemów, wspierając, ale nie wyręczając mieszkańców w zaspokajaniu ich potrzeb.

Zapraszamy sąsiadów do wymiany poglądów, pomysłów, doświadczeń, opinii. Można je wyrazić wysyłając  maile pod adresem filia2@biblioteka.gniezno.pl

Digital Kids… Pod Sówką, czyli przenosimy cyfrowy plac zabaw do Domu Sąsiedzkiego

Nasz cyfrowy plac zabaw działa już – dacie wiarę? – 3,5 roku! A teraz Digital Kids przenosi się… piętro niżej, do Domu Sąsiedzkiego pod Sówką (ul. Staszica 12a). Czyli ten sam  budynek, ale inne wejście.

Skąd ta przeprowadzka? Po prostu, w Domu Sąsiedzkim pod Sówką mamy więcej przestrzeni na czytelniczo-cyfrowe działania. Będzie wygodniej, ale tak samo profesjonalnie i ciekawie jak dotąd! A to dlatego, że nie zmieniamy opiekuna naszego digital roomu – pozostaje nim nieoceniany duet ekspertów z ZiP Zabawa i Programowanie, pani Monika i pan Daniel.

Przez niemal trzy lata ZiP-y prowadziły u nas cyfrową świetlicę, w której na darmowych zajęciach z robotyki, programowania i kodowania, (ale nie tylko), gościliśmy dziesiątki grup i klas szkolnych z Gniezna. Co ważne, zajęcia łączą elementy cyfrowe i czytelnicze, bo o takie zdrowe połączenie nam chodzi. Takie, które dzieciom wychodzi na dobre: uczy wartościowego sięgania po narzędzia cyfrowe; dba o higienę cyfrową i bezpieczeństwo dzieci w sieci. Słowem, wzmacnia korzyści z obecności w sieci, a nie jest tylko jałowym scrollowaniem i zatapianiem się w infozgiełku.

Uwaga dla wszystkich zainteresowanych kolejnymi zajęciami w Digital Kids:

– w poniedziałki umawiamy grupy zorganizowane (zapisy pod tel. 694 024 365);

– w środy – między 12:00 a 17:00 – Digital Kids jest otwarty dla wszystkich chętnych!

Zatem, zapraszamy do Digital Kids… pod Sówką!