9. Festiwal „FYRTEL”

9. Festiwal „FYRTEL” to kolejna edycja wydarzenia poświęconego zachowaniu i promocji bogatego dziedzictwa kulturowego Gniezna – Miasta Trzech Kultur, miejsca wielowiekowej i pokojowej obecności trzech grup etnicznych: Żydów, Niemców i Polaków. Celem planowanych corocznie działań interdyscyplinarnych jest jak najgłębsze poznanie, utrwalenie oraz spopularyzowanie dorobku kulturowego Miasta Trzech Kultur, a także integracja zarówno specjalistów i artystów, jak i jego mieszkańców. Innymi słowy – „Fyrtel” jako wyjątkowy „festiwal o Mieście” zmierza do integracji i animacji lokalnej społeczności zarówno w kontekście kulturowym, jak i współpracy międzypokoleniowej. Motto festiwalu brzmi „Fyrtel w stanach skupienia kultury” i jest zachętą do lokalnych artystów i animatorów do realizacji przedsięwzięć artystycznych z dziedziny filmu, literatury, muzyki, teatru oraz sztuk wizualnych inspirowanych gnieźnieńskim dziedzictwem kulturowym.

W bogatym programie tegorocznej, dziewiątej już, edycji festiwalu znalazły się m.in. warsztaty: „Gniezno, którego już nie ma”, „Społeczna historia Gniezna – postmodernizm”, „Notatnik miejski – Skiereszewo oraz „A na Fyrtlu powiedzieli”; wystawa fotografii Janusza Chlasty pt. „Wydarzenia kulturalne” z cyklu „Światłoczuła historia Fyrtla”. Nie zabraknie ciekawych spotkań i wykładów oraz premierowych pokazów filmowych („Polania” w reż. Pawła Bartkowiaka). Kulminacją wydarzeń festiwalowych będzie koncert „Wieczór na Fyrtlu” w Teatrze im. Aleksandra Fredro w Gnieźnie, podczas którego m.in. zaprezentowane zostaną najciekawsze projekty artystyczne oraz ogłoszony zostanie Laureatka/Laureat „Królika” – Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna. W trakcie wieczoru wysłuchamy koncertu zespołu Pere Lachaise oraz obejrzymy występ komika-iluzjonisty „Pana Li”.
Szczegółowa rozpiska wydarzeń na plakacie.
Uwaga: na koncert „Wieczór na Fyrtlu” obowiązują bezpłatne zaproszenia do odbioru w placówkach BPMG.
Zapisy na warsztaty poprzez podane na plakacie adresy poczty elektronicznej.
Organizatorzy: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna/ Miasto Gniezno
Partnerzy: Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, Archiwum Państwowe w Gnieźnie, Baza – Centrum Edukacji Kreatywnej, Miejski Ośrodek Kultury.

9. Festiwal Fyrtel dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2023”.

 

W Kręgu Kobiet

Spotkania w Kręgu są otwarte w szerokim tego słowa znaczeniu. Nie ma osoby kierującej spotkaniem, jest tylko trzymająca Krąg, której zadaniem jest pilnowanie, by nikt nie naruszał zasad Kręgu, co gwarantuje, że przebiega on w sposób dla każdej z obecnych osób bezpieczny. Co to oznacza? Nie ma zaplanowanego scenariusza, nikt nie kieruje uczestnikami spotkania, by zrealizowali jakiś założony plan. W praktyce przekłada się to na przykład na to, że na Kręgu zwołanym pod hasłem „dobrostan”, jego wyrazem może być wypowiedzenie na głos najtrudniejszych, ciężkich do udźwignięcia prawd. Krąg jest miejscem i sytuacją, w których człowiek ma szansę na stanięcie twarzą w twarz ze swoim cieniem. Każdy jest przyjęty ze swoją prawdą. Przekonać się o tym mogły uczestniczki poniedziałkowego Kręgu Kobiet, które swym spotkaniem zainicjowały kolejny sezon Dobrych Poniedziałków. Siedem kobiet odbyło niełatwą podróż do krainy cienia. Kolejny Krąg za miesiąc, w poniedziałek 2 października. Gdzie zaprowadzi przybyłe? One same o tym zadecydują. Zapraszamy!

Piękno przyrody w obrazach – pasje bibliotekarzy

W Klubie Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gnieźnie odbył się wernisaż wystawy malarstwa naszej koleżanki Anny Grygiel, bibliotekarki, pasjonatki malarstwa. Wraz z nią swoje prace wystawiła Krystyna Klimuk.

Obydwie Panie poprzez swoje prace ukazują piękno przyrody, która je inspiruje.  Prace są różnobarwne, różnorodne, zaskakują feerią barw. Wykonane są różną techniką: akryl, pastele…

Artystki  swoje umiejętności cały czas doskonalą w sekcji plastycznej „Akwarelki” w Miejskim Ośrodku Kultury pod okiem Mistrza Kazimierza Muszyńskiego, więc możemy się spodziewać kolejnych wspaniałych wystaw.

Serdecznie gratulujemy!

”Pogoda dla puchaczy” – spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem

Na zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, Przedszkole nr 17 „Piastowska Gromada”  odwiedził Marcin Kozioł autor książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie poświęcone było puchaczom, czyli największym sowom w Polsce. Cykl książek “Pogoda dla puchaczy” stanowił doskonały temat na rozmowy o puchaczach i nie tylko o nich.

Głównymi bohaterami opowieści są puchacze, a narratorem jest Bubuś, czyli najmłodszy z rodzeństwa dopiero co narodzonych sówek. Autor nawet w tekście przemyca ważne informacje dotyczących tych ptaków. Interakcje między nimi są typowo ludzkie, dlatego łatwo przystępne nawet dla młodszych czytelników, jednak przy opisach zwierząt używa czasami bardzo precyzyjnych informacji, jak np. długość rozpiętości ich skrzydeł.

Przedszkolaki biorące udział w spotkaniu miały okazję poznać tę wyjątkową  puchaczową rodzinę, ale także posłuchać opowieści autora o przyrodzie i pogodzie. Spotkaniu towarzyszyły zabawy, zagadki i quizy.

Zachęcamy rodziców i nauczycieli do głośnego czytania książek Marcina Kozioła w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Projekt „Laboratorium Słowa 2023” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Zapraszamy na Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

W tym roku lekturą na Narodowym Czytaniu jest… „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Jak się zdaje, to jeden z czołowych szkolnych lekturowych „straszaków”. Wystarczy jednak wejść na portal lubimyczytać i widać, że stosunek do tej lektury z czasem się zmienia – jeśli tylko znika szkolny przymus.
Tak oto pisze jeden z użytkowników tego portalu – goskrzys: „Książka legenda, jeśli chodzi o zniechęcanie młodzieży do czytania 😃 I faktycznie: czytana jako lektura może nie być najszczęśliwszym wyborem. Jednak kiedy czyta się ją bez szkolnych zobowiązań, okazuje się, że wcale nie jest taka zła 😉„.
A w sobotę o 10:00, w Latarnia na Wenei, „Nad Niemnem” czytać będziemy zupełnie bez przymusu – za to głośno i w plenerze. Jeśli macie ochotę, przybywajcie sobotnim porankiem, najlepiej z książką pod pachą.
Oprócz czytania będzie krótki wykład, muzyka i quiz!
Narodowe Czytanie w Gnieźnie organizuje Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie Biblioteka GSW Milenium oraz my, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.