PRETEKST(y) do czytania: „Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem”

Jednym z gości dyskusji „Strategie i bezpieczeństwo”, obok Marka Budzisza i gen. Waldemara Skrzypczaka, będzie dr Jacek Bartosiak. Panel odbędzie się w auli IKE UAM, w sobotę 2 września o godz. 17:00. Najnowsza książka dra Jacka Bartosiaka nosi tytuł „Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem”.

„Najnowsza publikacja Jacka Bartosiaka nie jest poświęcona USA, Chinom czy Rosji – to książka o Rzeczpospolitej i o tym, czym ona jest i jakie mamy wobec niej marzenia.

Konflikt o panowanie nad światem stał się faktem. Czy Polska ma pomysł na swoją pozycję w tej rozgrywce? Z jednej strony mamy walczącą o utrzymanie imperialnego statusu Rosję, z drugiej – mające swoje cele kraje Europy Zachodniej, z Niemcami i Francją na czele. Nad głowami tych graczy rozgrywa się konflikt USA–Chiny, a w samym sercu coraz bardziej rozgrzanego tygla interesów tkwi Polska.

• Czy polskie państwo ma obecnie przemyślaną strategię?
  • Jak powinna ona wyglądać?
  • Czy grozi nam wojna?
  • Co z naszymi elitami politycznymi w nowych, dużo trudniejszych czasach?

To pytania, na które wszyscy – jeśli chcemy być świadomymi obywatelami – musimy sobie szczerze odpowiedzieć.

Jacek Bartosiak wyjaśnia, dlaczego na naszych oczach stary ład przestał obowiązywać i znów stosuje się dawne chwyty, które już nigdy nie miały być używane. Opisuje rywalizację i wojnę, która trwa, choć nie zawsze jesteśmy jej świadomi.

Bartosiak to polski Harari geopolityki. Obrazowy i sugestywny styl wypowiedzi sprawia, że jego książki pochłania się jak dobry kryminał. A czytają je wszyscy – specjaliści, stratedzy, historycy i politycy. Każdy, kto chce zrozumieć sytuację Polski na tle zmian międzynarodowych układów. Każdy, kto chce zapewnić Polsce bezpieczeństwo na lata.”

(opis pochodzi od wydawcy)

Festiwal Literacki Preteksty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Pierwsza zakładka dla każdego pierwszaka

Niebawem rozpoczyna się szkoła. Początek roku szkolnego dla wielu uczniów i rodziców to duże przeżycie. Szczególnie, jeśli jest to pierwszy dzień szkoły w życiu dziecka. Towarzyszą temu duże emocje.

Aby rozpoczęcie szkoły było dla dziecka pozytywnym doświadczeniem połączmy je z odwiedzinami w bibliotece. Na pierwszaków w Filii nr 2 „Pod Sówką „ Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, przy ul. Staszica 12a, 4 września od godz. 11.00 będzie czekała zakładka do książki i plan lekcji.

Zachęcamy również do wypożyczania książek z działu „Pierwsze Czytanki”.

Książeczki w tym dziale wspierają rozwój dziecka i poznawanie nowych słów w prosty i  przyjemny sposób. Dzięki tym pozycjom nauka czytania i zasad ortografii jest przyjemna i dostosowana do możliwości dziecka. Nadal jednak czytajmy dzieciom w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Spotkanie Kręgu Kobiet we wrześniu

Krąg Kobiet, który spotyka się w dniu nowego roku szkolnego? Niech też będzie rozpoczęciem! Na przekór smętkowi końca lata, na pohybel rezygnacji wzrastającej odwrotnie proporcjonalnie do kurczących się dni – trzymająca Krąg Agnieszka Antosik ogłasza i zaprasza: w najbliższy Dobry Poniedziałek rozpoczęcie roku Szkoły Samodbałości! Nabór otwarty, wstęp wolny! Aby ten rok pracy nad byciem dla siebie dobrymi był efektywny, rozpoczniemy od diagnozy, by ustalić nad jakimi partiami zaległości musimy się szczególnie pochylić. Spokojnie, zgodnie z regułami obowiązującymi podczas spotkań Kręgowych, nie będzie ocen! Wszystkie zainteresowane spędzeniem czasu dedykowanego ich dobrostanowi Panie zapraszamy zgodnie z tradycją w pierwszy poniedziałek miesiąca, 4 września, o godzinie 18:00, do Wypożyczalni dla Dzieci na Mieszka I 15.

PRETEKST(y) do czytania: „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”

Reportażysta Cezary Łazarewicz będzie gościem trzeciego dnia festiwalu Preteksty – 2 września o godzinie 15:00 w auli „Medyka”. „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa” to najnowsza książka naszego gościa:

„Rano 7 maja 1977 roku w kamienicy przy Szewskiej w Krakowie znaleziono zwłoki mężczyzny. Był nim Stanisław Pyjas – student polonistyki, zaangażowany w działalność nieformalnej grupy studenckiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, która nawiązała kontakt z Komitetem Obrony Robotników i szybko stała się obiektem rozpracowania przez Służbę Bezpieczeństwa. Uczestnicy grupy byli zastraszani, inwigilowani, a nawet umieszczono pośród nich tajnych informatorów. Dlatego też podejrzenia o spowodowanie śmierci Pyjasa od razu padły na funkcjonariuszy bezpieki. W niedzielę 15 maja z inicjatywy przyjaciół Staszka na ulice miasta tłumnie wyszli studenci i jego mieszkańcy. W żałobnym marszu, nazwanym później czarnym, ruszyli pod Wawel, gdzie powołano Studencki Komitet Solidarności, pierwszą jawną opozycyjną organizację studencką w Krakowie.

Protokoły i notatki SB, milicji, prokuratury, a także relacje i wspomnienia uczestników i świadków krakowskich wydarzeń posłużyły Cezaremu Łazarewiczowi do skrupulatnego odtworzenia przebiegu i tła śledztw w sprawie tragicznej śmierci Stanisława Pyjasa – zarówno tego prowadzonego za komuny, jak i wznowionego w 1991 roku. Autor ukazał mechanizmy działania i interesy państwowych służb i organów, cele ich przełożonych oraz motywacje zwerbowanych współpracowników. Sportretował członków wolnościowego ruchu studenckiego, by śledzić także ich późniejsze losy. Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa to również historia wielkiej przyjaźni, którą spotkała niepojęta zdrada.”

(opis pochodzi od wydawcy)