Czytadełko dla maluszka

Czerwiec to czas na zajęcia dla bobasów w wieku 0-3 lat, rodziców i opiekunów, czyli „Czytadełko dla maluszka” organizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i BAZĘ Centrum Edukacji Kreatywnej w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Warsztaty oparte na zabawach z książkami, to głośne czytanie utworów dla dzieci uzupełnione ćwiczeniami sensorycznymi, zabawami ruchowymi, muzycznymi, teatralnymi, plastycznymi.

Dzieci mogą poznać utwory dla nich przeznaczone, a rodzice dowiedzieć się co najlepiej czytać dziecku, aby odniosło jak największe korzyści. Dzięki  książkom dzieci uczą się nowych dla siebie rzeczy. Jesteśmy przekonani, że  takie spotkania są najskuteczniejszym sposobem na pozyskanie w tej grupie wiekowej stałych czytelników.

 Zajęcia z cyklu “Czytadełko dla maluszka” odbywają się w ramach projektu “Laboratorium słowa 2023” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

70/70, czyli spotkanie urodzinowe z Krzysztofem Szymoniakiem

W związku z 70. rocznicą urodzin autora książki „365 – Archeologia Pamięci”, która przypada we wtorek 20 czerwca, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna oraz Zarząd Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich mają propozycję dla mieszkańców Gniezna, Poznania i Wielkopolski. Tego dnia Krzysztof Szymoniak zaprasza do Czytelni Biblioteki Głównej (ul. Mieszka I 16) na godzinę 17:00. Będzie tam można porozmawiać z nim, uścisnąć urodzinowo dłoń Jubilata, wpisać się do jego osobistej Księgi Pamiątkowej. Atrakcją spotkania może okazać się specjalnie na tę okazję skomponowany przez pisarza tomik poetycki pt. „3 poematy, oda oraz inne bajki”, do nabycia tego dnia w cenie bardzo promocyjnej. Będzie to kolekcjonerska edycja limitowana – 70 egz. numerowanych i sygnowanych autografem autora. Wszystkie osoby (w tym przyjaciele, znajomi, koleżanki, koledzy, sąsiedzi, przypadkowi przechodnie, miłośnicy poezji, artyści, politycy, decydenci) które tego dnia zechcą spotkać się z Jubilatem i wpiszą się do jego Księgi Pamiątkowej, zostaną wymienione z imienia i nazwiska w ostatnim rozdziale następnej książki K. Szymoniaka, planowanej na grudzień tego roku. Książka ta jest rodzajem dziennika literackiego, prowadzonego przez minione trzy lata. Tytuł zapowiadanej publikacji – „Oraz. Paniczne zapiski emeryta”.

A zatem – do zobaczenia 20 czerwca w Gnieźnie, w Czytelni przy ulicy Mieszka I!

 

Zbliżenia: spotkanie z Agnieszką Antosik wokół „Leśnej terapii”

To było wspaniałe i inspirujące spotkanie – i najlepsza zachęta, by przeczytać „Leśną terapię” i ruszyć w las. Tym bardziej, że niemal każdy uczestnik po spotkaniu zakupił książkę, a do Autorki – Agnieszki Antosik – ustawiła się długa kolejka po autograf.

Nim jednak Agnieszka złożyła leśne dedykacje, usłyszeliśmy barwną, potoczystą, a jednocześnie skondensowaną i pełną ciekawych informacji opowieść o jej miłości do lasu, której owocem jest właśnie debiutancka książka.

Izabela Budzyńska, prowadząca tę rozmowę, pytała zarówno o leśne „początki” autorki, leśne zauroczenia, prywatne leśne ścieżki, leśne kąpiele (różniące się od dendroterapii), leśne trendy na rynku wydawniczym, leśne badania naukowe i leśną etnografię. Bo właśnie las i leśne słowa bliskoznaczne stworzyły słownik tej rozmowy. Lasy literackie, lasy pierwotne, lasy utracone, lasy zamknięte w pandemii, święte gaje – do każdego z tych lasów „weszliśmy” na chwilę podczas spotkania.

Las i drzewa okazały się rezerwuarem wielu rozważań i pytań, choćby: dlaczego ludzi miasta wciąż ciągnie do lasu i jakie uśpione zmysły  odzywają się w lesie, jeśli tylko pozwolimy sobie lasu posłuchać i podotykać. Słowem, co las robi z ludźmi, ale też co – niestety – ludzie robią z lasem. Omówienie wiele tych kwestii pojawia się w książce i choćby dlatego warto po nią sięgnąć. „Leśna terapia” zaspokoi głód wiedzy, a głód natury zaspokoić później wyprawa do lasu i spojrzenie na niego nowymi oczami. I chyba na tym autorce zależy najbardziej – żeby po lekturze swoje czytelniczki i czytelników wyprawić do lasu. Najlepiej mokrego, po deszczu. Więc życzymy Wam, a jakże – też literacko, „lata leśnych ludzi”!

Partnerem wydarzenia jest Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

 

 

 

V Piknik Czytelniczy z Kicią Kocią: Zarząd Osiedla Tysiąclecie

Po raz drugi nasz Piknik Czytelniczy organizujemy w Parku Trzech Kultur. To idealna miejscówka – bo jest zielona i przyjazna rodzinnym aktywnościom! A skoro będziemy piknikować w tym rejonie miasta, to na naszym pikniku nie mogło zabraknąć sąsiadów, czyli Zarządu Osiedla Tysiąclecie. Ta drużyna przygotuje dla Was różne plenerowe zabawy i animacje! A teraz krótko się przedstawi:

Zarząd Osiedla Tysiąclecie:

„Zarząd Osiedla Tysiąclecie jest reprezentacją mieszkańców. Podejmuje sprawy dotyczące m.in. zagospodarowanie przestrzenne,
poprawę warunków zamieszkania, bezpieczeństwa, korzystania z usług komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej. Także dotyczące działalności kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej na terenie Osiedla oraz współdziałania z organami i jednostkami Miasta Gniezna i radnymi Rady Miasta Gniezna.
Jeżeli sprawa, którą chcecie poruszyć wykracza poza możliwości mieszkańca skontaktujcie się z Zarządem Osiedla. Członkowie Zarządu dyżurują
w każdą środę od 17:00 do 18:00 w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna Filia nr 2 ul. Staszica 12.
Napisz do Zarządu Osiedla i odwiedź social media:

tysiaclecie@osiedle.gniezno.eu,

facebook.com.OsiedleTysiaclecieGniezno,

www.gniezno.eu/cms/20537/ii_tysiaclecie”.

 

V Piknik Czytelniczy z Kicią Kocią: Market Mrówka Gniezno

V Piknik Czytelniczy z Kicią Kocią już na horyzoncie – uwijamy się jak mróweczki, żeby z wszystkim zdążyć i żebyście się doskonale bawili w Parku Trzech Kultur. Podczas Pikniku będziecie mogli wesprzeć lokalne organizacje z powiatu gnieźnieńskiego, które opiekują się kotami. W zamian otrzymacie podarunki, które podarowały nam lokalne firmy. Wspaniałe rzeczy dostaliśmy Marketu Mrówka Gniezno. Bardzo dziękujemy i cieszymy się, że Mrówka wspiera czytelnictwo i koty.

„PSB Mrówka to polska sieć sklepów samoobsługowych sektora „dom i ogród”. W asortymencie PSB Mrówka znajdują się materiały budowlane, artykuły wykończeniowe i dekoracyjne, wyposażenie łazienek i kuchni, elektronarzędzia, a także artykuły związane z ogrodem i otoczenie domu.”

V Piknik Czytelniczy realizowany jest w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2023” i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.