Czy wiecie, że od pierwszych dni września nasza książnica realizuje także projekt „Biblioteka Otwarta Na Każdego”, którego głównym celem jest dotarcie do grup odbiorców, którzy z różnych powodów nie korzystają ze zbiorów oraz oferty kulturalno-literackiej biblioteki? Jedną z takich grup są pensjonariusze Domu Seniora „Jesienny Azyl” położonego przy ul. Libelta oraz Domu Pomocy Społecznej im. Małżonków Terakowskich znajdującego się przy ul. Wrzesińskiej w Gnieźnie. I to tam właśnie do seniorów dotarły nasze panie bibliotekarki: Agnieszka Słomian i Krystyna Dombrowska, a także animatorka Katarzyna Duszyńska.
Dwie pierwsze z pań zaproponowały uczestnikom z domów warsztaty pt. „Literatura, a pasja”, gdzie wybrane książki stały się pretekstem do aktywności manualnych, plastycznych, a nawet skojarzeniowych łamigłówek. Podczas inauguracyjnego spotkania przebiegającego pod hasłem „Przysłowie prawdę ci powie” i prowadzonego przez panią Agnieszkę w DS „Jesienny Azyl” tematem głównym stały się przysłowia, czyli m.in. sprawdzenie ich znajomości i stworzenie do nich ilustracji. Co więcej, przydał się nawet prof. Jerzy Bralczyk! A dokładnie jego publikacja „Porzekadła na każdy dzień”, choć relacją z niedawnego spotkania z profesorem seniorzy też nie wzgardzili.
Natomiast pani Krystyna w DPS im. Małżonków Terakowskich postanowiła nieco wcześniej wysondować zainteresowania pensjonariuszy, które na początek skupiły się wokół sylwetki Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zapewne w związku z niedawną beatyfikacją, ale też zainteresowania osobą Prymasa Tysiąclecia, dlatego podczas zajęć pojawiły się zarówno biblioteczne książki o Kardynale Wyszyńskim, jak i np. zadanie z mapką Polski, gdzie uczestnicy zaznaczali miejsca związane z tym bohaterem.
Zupełnie inny charakter miały spotkania z panią Katarzyną, które polegały przede wszystkim na głośnym czytaniu codziennej prasy i literatury seniorom z dwóch domów.
Dysponująca ciepłym „radiowym” głosem prowadząca przeczytała swym słuchaczom m.in. artykuły z lokalnej prasy, felietony znanej piosenkarki i tekściarki Kasi Nosowskiej oraz fragmenty przełożonego na gwarę wielkopolską „Kubusia Puchatka”, czyli „Misia Szpeniolka”.
Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz Miasta Gniezna.