Muzyka i opowieści znad Wołgi – spotkanie z Konstantym Usenką

Kolejne spotkanie autorskie, a wraz z nim kolejna niezwykła podróż. Zaproszony z inicjatywy Stowarzyszenia Ośla Ławka na Latarnię na Wenei Konstanty Usenko zabrał zebranych na czwartkowym spotkaniu w rejony Rosji znane tylko wtajemniczonym, a do takich osób należy autor “Wykresów fal środkowej Wołgi”. Konstanty Usenko odbył wyprawę ku swym korzeniom i – na szczęście dla nas – spisał wrażenia. Jeżeli ktoś jeszcze nie przeczytał jego ostatniej książki, nie ulega wątpliwości, że po spotkaniu z autorem nie oprze się chęci, by zabrnąć wraz z autorem głębiej – w świat muzyki z Tatarstanu, w prastare obrzędowo światy Republiki Mari El.

Wieczory sierpniowe są już chłodne, za nami dawno przysłowiowa “święta Anka”. Mimo to spotkanie z Konstantym Usenką trwało bite dwie godziny. Autor nie został wypuszczony nim nie odpowiedział na wszystkie pytania, szczęśliwcy zebrali autografy na przyniesionych książkach.
Przed nami kolejne nietuzinkowe spotkanie, już w sobotę. Ubierzcie się ciepło.

Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Partnerami: Miasto Gniezno, Stowarzyszenie Ośla Ławka, Latarnia na Wenei.

Zdjęcia Anna Farman

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Warsztaty teatralne zza kulis

To jest opowieść o przekraczaniu. O odwadze wyruszania w nieznane. A także o sile wyobraźni. Tym wszystkim jest teatr dla tych, którzy zdecydowali się na zamianę miejsc. Z wygodnych foteli widza ruszyli w stronę sceny.
Mamy szansę podglądać ich podczas warsztatów teatralnych prowadzonych przez Tomka Kujawskiego. Mają już za sobą pierwsze wprawki. Wcześniejsze spotkania poświęcili bowiem na pracę z ciałem, ruchem scenicznym a także ćwiczenia związane z operowaniem elementami scenografii i rekwizytem. Teraz przyszedł czas na improwizowane scenki rodzajowe.
Kiedy widownia jest jeszcze nieobecna można pozwolić sobie na eksplorowanie różnych form ekspresji i sposobów prezentacji. Jeśli tylko poczują w sobie wyzwalającą moc sceny, stanie się ona dla nich miejscem nieustanych powrotów. Jednak bez względu na to, czy zdecydują się związać z rolą aktora na dłużej, czy porzuca ją na rzecz innych zainteresowań – młodość jest odpowiednim czasem na próby.

Zdjęcia Anna Farman

Warsztaty teatralne realizowane są w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.