Wyróżnienie Przyjaciela Biblioteki „Myszka Marcysia”

Dziś zaglądamy do mysiej dziury w poszukiwaniu…Myszki Marcysi! Ten sympatyczny gryzoń ujawnił swoją obecność w Bibliotece na wiosnę. Wcześniej myszkował między regałami cichutko i w tajemnicy. A że nie podgryzał książek, przeciwnie – namiętnie i metodycznie oddawał się lekturze księgozbioru, to musiał stać się naszą pełnoprawną „firmową maskotką”. I wyróżnieniem, które od tego roku będziemy przyznawać Przyjaciołom Biblioteki. W tym roku, podczas sobotniej gali, Myszka Marcysia powędrowała w godne i zasłużone „pisarskie” ręce – do Agnieszki Gadzińskiej. Pani Agnieszka ma wieloletnią „wysługę lat” w naszej bibliotecznej przyjaźni. Jest też autorką scenariusza do filmików „Biblioteczny kącik Myszki Marcysi”.
Natomiast pacynkę-nagrodę stworzyła Joanna Michalak, której ręce potrafią wyczarować prawdziwe cuda z gałganków, wełny i włóczki! Zresztą pani Joanna jest też wolontariuszką bibliotecznej usługi „Książki na telefon”. Jak nam zdradziła, swój udział w stworzeniu pacynki miała też jej córka – to ona własnoręcznie zrobiła miniaturkę książki, którą Myszka Marcysia ma w kieszonce. Dziękujemy, bo Marcysia bez książki byłaby niekompletna! Ludzi też to dotyczy – jako Biblioteka stoimy na stanowisku, że dopiero człowiek z książką tworzy kompletny duet!

Zdjęcie Agnieszki Gadzińskiej – Anna Farman.

 

 

 

„O czym szumią drzewa” – najmłodsi w literackim lesie

Leśne harce, co prawda odbyte w wyobraźni a nie w leśnej głuszy, zapewniły maluchom zajęcia z cyklu „Czytadełka dla maluszka”. Na ostatnich, pn. „O czym szumią drzewa”, najmłodsi podziwiali i słuchali książki o drzewach, które – uwaga! – wydawały dźwięki, miały trójwymiarowe ilustracje, a nawet ruchome elementy! Bajka o „Czerwonym Kapturku” zaprowadziła uczestników prosto do lasu.
Powstało wspólne drzewo, którego liście stworzono z odrysowanych dłoni dzieci. Były i zabawy ruchowe, podyktowany tematami jesieni i lasu. Dzieciaki brykały w rytm piosenek, sprawdzały, jak to jest być drzewem, ptakiem czy wiewiórką. Dobra zabawa plus literatura – czyli doskonale spędzony czas najmłodszych i ich rodziców.

Zajęcia z cyklu „Czytedełka dla maluszka” realizowane są wspólnie z BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej pod patronatem Cała Polska czyta dzieciom w ramach projektu “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.