W magicznym świecie Harry’ego Pottera

Jak oderwać młodego człowieka od telefonu czy komputera i zachęcić do czytania? Wystarczy wypożyczyć mu z naszej biblioteki książki, które go zainteresują i które sam pokocha!

Dwudziesta rocznica pierwszego wydania mało wówczas znanej w świecie książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” w Polsce to okazja do jej przeczytania.

Miłość do Harry’ego Pottera rodzice przekazują dzieciom, a magiczny świat wciąga coraz to nowych czytelników.

Nasza młoda czytelniczka Zuza Marek od wielu lat zafascynowana jest twórczością Joanne Kathleen Rowling. Poleca do przeczytania swoim młodszym koleżankom i kolegom cały cykl o Harrym, może wspólnie z rodzicami? Podczas czytania mamy zagwarantowane emocje i wyjątkową przygodę, którą przeżyć można w swojej wyobraźni.

Biblioteka gnieźnieńska niejednokrotnie organizowała zajęcia czytelnicze w oparciu o te fantastyczne książki. W czasie VII Konwentu Fantastyki Fantasmagoria otworzyliśmy

SZKOŁĘ CZARODZIEJEK I CZARODZIEJÓW IM. HARRYEGO POTTERA
w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Dzieci mogły zanurzyć się w świat magii i czarodziejstwa. Tym bardziej, że gościem specjalnym był sam patron szkoły Harry Potter, /w tej roli Aleksandra Jabczyńska/, który opowiedział o sobie parę słów i przybliżył książki o swoich przygodach. Nie obyło się także bez użycia czarodziejskich różdżek i udziału uczniów w lekcjach prowadzonych przez „profesorów” na temat: transmutacji, zielarstwa, opieki nad magicznymi stworzeniami, latania na miotłach. Bardzo ważny był trening przygotowujący do gry qudditch i konkurs „Skaczące, czekoladowe żabki”. Z kolei nałożenie Tiary umożliwiło uczniom zdanie czarodziejskiego egzaminu.

Przyszłe czarodziejki i czarodziejów zapraszamy do „magicznej” biblioteki przez całe lato.

http://moje-gniezno.pl/artykuly/czytaj/13940/szkola-czarodziejek-i-czarodziejow-im-harryego-pottera.html

 

 

„Taniec rzeczywistości”, czyli warsztaty nieskrępowanego pisania

Od wczoraj w gościnnej Latarnia na Wenei znów zainstalowało się Laboratorium Słowa. Czyli biblioteczna inicjatywa w wielu odsłonach. I to do/SŁOWNIE. Tym razem w postaci „Tańca rzeczywistości”, czyli warsztatów nieskrępowanego pisania. Prowadzi je Alex Freiheit, w sposób psychomagiczny, czemu (zapewne) sekunduje Alejandro Jodorowsky, niezwykły reżyser i pisarz. I wielki mag, który najpierw oczarował prowadzącą. A teraz jego czarom poddają się również prowadzeni przez Alex w tym „Tańcu rzeczywistości”.

Z pierwszej ręki (dzierżącej długopis) wiemy, że warsztaty były trochę jak dwie lekcje polskiego przedzielone lekcją WF-u: z ulubioną nauczycielką, bez ocen i bez podstawy programowej. Nie ma wypracowań na ocenę, za to jest szansa, że uczestniczki (i jeden uczestnik) wypracują w sobie stan ośmielenia do pisania (pisaniny?). Tym bardziej, że – cytujemy prowadzącą z pamięci – „nie ma czegoś takiego jak błąd w stylu”. Każdy tworzy w stylu indywidualnym.
Jak widać na zdjęciach, warsztaty były międzygatunkowe – a zdecydowanie najbardziej nieskrępowaną uczestniczką była przedstawicielka czworonożnego gatunku.
„Laboratorium słowa” to projekt realizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.