”Po prostu koci świat”

W Kalendarzu Świąt Nietypowych w lutym jest ważne święto dla wszystkich miłośników kotów. Obchodzony jest bowiem Światowy Dzień Kota, okazja by podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka i uwrażliwić ludzi na czasami trudny los bezdomnych kotów.
Do miłośników kotów należą bez wątpienia przedszkolaki, które tłumnie uczestniczyły w święcie kota w placówkach Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna i w przedszkolu nr 17 „Piastowska Gromada”. Tematem spotkania były koty w literaturze dziecięcej. Najbardziej rozpoznawalnymi kotami wśród dzieci okazały się: Kot w butach, Kot Filemon i Bonifacy, Garfield, Klakier, Sylwester oraz Tom. O mruczących czworonogach były i wiersze z książki „Kot ty jesteś”, napisane przez Marcina Brykczyńskiego.
Dzieci przy okazji spotkania poznały historię kotów i ich zwyczaje. Okazało się np., że wąsy pomagają kotu poruszać się w ciemności, nastroszone oznaczają, że kot gotowy jest do biegu i skoku. Gdy kot macha ogonem lub robi tzw. koci grzbiet oznacza to, że jest zdenerwowany, natomiast łapki odciskają ślady, których nie widać. Poduszeczki wydzielają substancję, po której koty się poznają, zaś oczy zmieniają się pod wpływem światła.
Wesołym akcentem zajęć była zabawa, w której dzieci pokazywały, jak kot robi koci grzbiet, jak pije wodę z miseczki czy wreszcie jak bezszelestnie się porusza.
Cały ten “koci świat” zrobiliśmy w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.

Język ciepłej Italii na spotkaniu Klubu książki dla dzieci i rodziców “Bajkopomagajki”

Włoskie klimaty zagościły na czytelniczych warsztatach w Klubie książki dla dzieci i rodziców “Bajkopomagajki” . A to za sprawą fantastycznego gościa – Anny Botazzolli – italianistki, pedagoga szkolnego, animatorki kultury i propagatorki metody Montessori. Pani Anna udowodniła małym i dużym klubowiczom, że język włoski jest nie tylko piękny, ale i całkiem prosty do opanowania. Nie zabrakło atrakcji dla wszystkich uczestników spotkania: od piosenek śpiewanych w języku włoskim np. „Coccodrrillo come fa” poprzez naukę nazw zwierząt, aż po konstrukcję węża. Nad dobrą zabawą czuwał klubowy partner BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej. Było naprawdę…buono!