Dickens dla najmłodszych

„Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa to kanon literatury świątecznej. I nie bez kozery – pozwala uwierzyć w dobro, w ludzi i w przemianę na lepsze. Tym bardziej nie mogło jej zabraknąć na zorganizowanym spotkaniu wigilijnym, na jakie zaprosiliśmy dzieci w ubiegły piątek. Gościem specjalnym, który dodatkowo wcielił się w rolę Mikołaja, była Karolina Koszela. Nasz sportowy Mikołaj zadbał, aby dla każdego malucha znalazł się upominek i trochę ruchu. Były zimowe zagadki, świąteczne konkursy, atmosfera pełna radości i gwiezdnego czaru.
Spotkanie odbyło się pod patronatem akcji Cała Polska czyta dzieciom.

 

Podsumowanie Roku 2019. Biblioteka Główna i Czytelnia

Ulica Mieszka I w Gnieźnie to biblioteczne zagłębie: vis a vis – pod numerami 15 i 16 – znajdują się Biblioteka Główna z Czytelnią i Wypożyczalnią dla Dzieci, a kilkanaście metrów przed wejściem do placówki dla dorosłych stoi jeszcze Uliczna Szafa Czytelnicza. W szafie można znaleźć książkowe perełki zostawiane przez czytelników, a na regałach Biblioteki Głównej wszystko inne. Ta placówka BPMG jest największą i najbogatszą pod względem księgozbioru. Jeśli szukamy gorących nowości lub rzadkich białych kruków, właśnie tu powinniśmy skierować się w pierwszej kolejności.
Placówka w centrum ma też najwięcej czytelniczych odwiedzin, i to pomimo braku miejsc parkingowych w pobliżu. Dla pani Martyny, młodej czytelniczki, lokalizacja Biblioteki Głównej – która notabene kiedyś nazywała się Centralą – jest ogromnym atutem: „Systematycznie tutaj bywam, zawsze mam po drodze. Bardzo lubię zaglądać i sprawdzać, co nowego pojawiło się w nowościach”.
Rok 2019 przy Mieszka I 16 to przede wszystkim spektakularna metamorfoza Czytelni. „Nowa kolorystyka ścian, wymiana tradycyjnych stolików czytelnianych i zastąpienie ich białymi okrągłymi stołami, przy których stanęły kolorowe krzesła – sprawiło, że Czytelnia przy nabrała nowoczesnego wyglądu – mówi kierownik Biblioteki Głównej Dorota Błażejewska – jednocześnie Biblioteka zyskała nowe miejsce w centrum miasta, które można wykorzystać zarówno na działalność warsztatową, jak i przeznaczyć na kameralne spotkania mieszkańców z twórcami”. I wykorzystuje – to w odnowionej Czytelni biło serce projektu gwarowego „Tu blubramy po naszemu!”. Jesienny cykl sześciu spotkań z gwarą gnieźnieńską przyciągał do Czytelni co tydzień kilkadziesiąt osób. A to tylko początek- teraz odbywają się tu warsztaty muzyczne, wykłady dla słuchaczy Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, spotkania animacyjne dla dzieci czy „Rozmowy przy wspólnym stole”.
Czytelnia jest też „przystanią” klubów czytelniczych – istniejącego blisko dekadę Klubu Dyskusji o Książce oraz klubu „Trzy kwadranse z książką”. W tym roku swoją działalność zainicjował kolejny – „Apetyt na książkę”. To smakowita oferta dla amatorów książek kulinarnych i zdrowego stylu życia, których – jak się okazało – w Gnieźnie nie brakuje.