“Dwukierunkowa do czytania – Książka na telefon”

Do tej pory usługa „Książka na telefon” działała pilotażowo, na osiedlu Tysiąclecie i Ustronie (obszar działania Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, przy ul. Staszica 12 a). Od końca listopada tego roku ruszy w całym Gnieźnie, w ramach projektu: „Dwukierunkowa do czytania – Książka na telefon”. Projekt jest realizowany wspólnie z Gnieźnieńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, a zwłaszcza z działającą w jego ramach sekcją wolontariuszy “Pomocna dłoń”. Usługa książka na telefon jest skierowana do osób starszych lub schorowanych, mieszkających samotnie, które nie mogą samodzielnie odwiedzać biblioteki.
Pierwszym etapem przedsięwzięcia jest nabór wolontariuszy wśród pełnoletnich mieszkańców Gniezna – swego rodzaju „kurierów” książek. Ich zadaniem, po gruntownym przeszkoleniu, będzie odbiór książek z placówek biblioteki i dostarczenie ich odbiorcom usługi „Książka na telefon”. Wolontariusze zostaną przeszkoleni przez ratownika medycznego, psychologa oraz prawnika. Chcemy bowiem, by ta usługa była świadczona profesjonalnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa dla obu stron – wolontariuszy i czytelników.
Nabór na wolontariuszy potrwa do 8 listopada. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do placówek Biblioteki lub telefonicznie – pod numer 61 426 40 54.

Projekt jest dofinansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji“ Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę“.

Inicjatywa: „Laboratorium Słowa”

Zakończony właśnie remont Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16 pozwoli na nadanie odświeżonym pomieszczeniom nowych funkcji i uruchomienie kolejnej inicjatywy Biblioteki noszącej nazwę „Laboratorium Słowa”. To pionierskie przedsięwzięcie o charakterze edukacyjno-animacyjnym, którego motywem przewodnim jest „słowo” jako narzędzie służące do opisu i zrozumienia otaczającego nas świata oraz instrument niezbędny do porozumienia z drugim człowiekiem. Atrakcyjna formuła opierająca się na tzw. „stanach skupienia słowa” (słowo pisane, czytane, recytowane etc.) wykorzysta ponadto dziedzictwo kulturowe ziemi gnieźnieńskiej (szczególnie gwarę) oraz potencjał lokalnych organizacji spoza sektora finansów publicznych: gnieźnieńskich stowarzyszeń oraz niezależnych animatorów i twórców kultury.
Czytelnia gnieźnieńskiej książnicy stanie się zatem miejscem realizacji ciekawych, nieszablonowych warsztatów (np. kreatywnego pisania, sztuki recytacji, kaligrafii) oraz przestrzenią dyskusji o literaturze i okazją do spotkania z popularnymi pisarzami i poetami. Oferta będzie miała charakter otwarty, ale nie zabraknie działań adresowanych do konkretnych grup odbiorców, jak np. zajęcia z języka polskiego dla mieszkających i pracujących w Gnieźnie obywateli Ukrainy.
Inicjatywa „Laboratorium Słowa” będzie stopniowo rozbudowywana o kolejne moduły. Wrzesień i październik wypełnią działania związane z realizowanym przez Bibliotekę projektem „Tu blubramy po naszemu!”, a więc warsztaty, szkolenia i spotkania z literatami i pracownikami naukowymi wykorzystującymi i zajmującymi się gwarą wielkopolską.