Zakończony właśnie remont Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16 pozwoli na nadanie odświeżonym pomieszczeniom nowych funkcji i uruchomienie kolejnej inicjatywy Biblioteki noszącej nazwę „Laboratorium Słowa”. To pionierskie przedsięwzięcie o charakterze edukacyjno-animacyjnym, którego motywem przewodnim jest „słowo” jako narzędzie służące do opisu i zrozumienia otaczającego nas świata oraz instrument niezbędny do porozumienia z drugim człowiekiem. Atrakcyjna formuła opierająca się na tzw. „stanach skupienia słowa” (słowo pisane, czytane, recytowane etc.) wykorzysta ponadto dziedzictwo kulturowe ziemi gnieźnieńskiej (szczególnie gwarę) oraz potencjał lokalnych organizacji spoza sektora finansów publicznych: gnieźnieńskich stowarzyszeń oraz niezależnych animatorów i twórców kultury.
Czytelnia gnieźnieńskiej książnicy stanie się zatem miejscem realizacji ciekawych, nieszablonowych warsztatów (np. kreatywnego pisania, sztuki recytacji, kaligrafii) oraz przestrzenią dyskusji o literaturze i okazją do spotkania z popularnymi pisarzami i poetami. Oferta będzie miała charakter otwarty, ale nie zabraknie działań adresowanych do konkretnych grup odbiorców, jak np. zajęcia z języka polskiego dla mieszkających i pracujących w Gnieźnie obywateli Ukrainy.
Inicjatywa „Laboratorium Słowa” będzie stopniowo rozbudowywana o kolejne moduły. Wrzesień i październik wypełnią działania związane z realizowanym przez Bibliotekę projektem „Tu blubramy po naszemu!”, a więc warsztaty, szkolenia i spotkania z literatami i pracownikami naukowymi wykorzystującymi i zajmującymi się gwarą wielkopolską.