„10 rzeczy, których nie wiedzieliście o Tolkienie”

Czy Tolkien lubił jeździć samochodem? Z jakim innym znanym pisarzem fantasy łączyła go przyjaźń? Ile znał języków i czy dobrze mówił po polsku? Na te i inne pytania poznali odpowiedź uczestnicy spotkania zorganizowanego w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna z okazji Dnia Czytania Tolkiena. O autorze opowiedział zebranym Wiktor Koliński, Prezes Stowarzyszenia Fantasmagoria. Słuchacze dowiedzieć się mogli wiele nie tylko o życiu twórcy jednego z najbardziej niesamowitych światów literackich, ale także o ekranizacjach jego dzieł czy głównych motywach, które się w nich pojawiały.

 

Poezja na TAK!

Nie chcemy powiedzieć, że nigdy… że tak rzadko, że prawie wcale. Chcemy powiedzieć, że za mało. Chcemy powiedzieć, że widzimy niepokojące tendencje dotyczące zainteresowania poezją. Dlatego Światowy Dzień Poezji jest dla Biblioteki okazją, by działać. I to działać u podstaw. Od małego czytelniczego zachwytu zaczyna się wielka poetycka przygoda.
Zapoznając dzieci z twórczością poetycką oswajamy je z gatunkiem, tak, że w przyszłości nie jest im obcy. Pokazujemy uroki i możliwości posługiwania się formą i konwencją wierszy. Otwieramy tajemnicze treści ukrywające się pomiędzy rymami. I naturalnie bawimy się, bo poezja świetnie nadaje się do zabawy, o czym mogli przekonać się uczestnicy spotkań poświęconych poezji właśnie. Za nami zajęcia „Trochę z Brzechwy, ciut z Tuwima”, w których igraszki i poezja połączyły się w jedno. Przygotowane dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 a przeprowadzone w Wypożyczalni dla Dzieci. A także zajęcia czytelnicze, na które zaproszeni zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 a przeprowadzone przez Filię nr 2. Przygotowujące do odbioru poezji pn.: „Poeci bawią dzieci”, warsztatowe – „Wiosna poezją rozkwita” podczas, których uczestnicy przygotowywali bukiet kwiatów z dołączonymi zwrotkami wierszy i wreszcie akcja czytelnicza „Poezja na dzień dobry!”, w której optymistyczne wiersze i ciasteczka tworzyły wspaniałe duety, jak najlepsze na każdy udany dzień.