Kołdra, poduszka i wyobraźnia

Doświadczenie teatru przez dzieci to nie tylko bycie widzem. To również zabawy teatralne, w których dziecko staje się aktorem i autorem. Tego typu aktywność rozwija wyobraźnię. Wchodzenie w świat fikcji i umowności, to nie tylko naśladownictwo, ale również próba wyrażenia samych siebie. Co równie bardzo ważne, kształtuje to w młodym człowieku wrażliwość estetyczną.
W Filii nr 2, Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a, dzieci tworzą instalację artystyczną, opartą na wierszu Emilii Waśniowskiej „Kanapulek”. A przypomnijmy, że instalacja teatralna to działania łączące edukację teatralną z realizacją artystyczną tworzoną dla konkretnej przestrzeni.
Przestrzenią zastaną jest miejsce między regałami z książkami, a działania instalacyjne odbywają się wśród kołder i poduszek. Wytwory dzieci, czyli wyobrażenia „Kanapulka” stają się ważnymi obiektami instalacji.
Zapraszamy do tworzenia kolejnych „kanapulków” do końca marca.

 

Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty….

Nie wiemy jak tam u was, ale w naszych bibliotekach wiosna na całego. Przedszkolaki przywołały ją wierszem i piosenką. Pierwsze skrzypce grało nie tylko „Ptasie radio” Juliana Tuwima. Strof i książek z wiosennymi tematami jest bowiem u nas pod dostatkiem. Na zaproszone dzieci czekały zagadki, taneczne pląsy, prace manualne i wiele słonecznej zabawy. Po zajęciach dzieci wróciły do siebie, ale wiosna już u nas została. Zatem zapraszamy do naszych placówek – po wiosnę, i po książki! Albo po książki z wiosną w tytule;)
W bibliotece gościły dzieci z Przedszkola nr 1 i 3 oraz Niepublicznego Przedszkola im. Edmunda Bojanowskiego w Gnieźnie. Zajęcia przygotowano w Wypożyczalni dla Dzieci i Filii nr 9.