Przedszkolaki odwiedziły bibliotekę na Winiarach

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna Filia nr 9 na os. Orła Białego gościła przedszkolaków z Przedszkola nr 1 ,,Wesołe Nutki” oraz z Przedszkola nr 14 ,,Mali Piastowie”.

Zajęcia nawiązywały nie tylko do obchodzonego ostatnio 17 lutego Światowego Dnia Kota, ale przede wszystkim służyły zapoznaniu się z zasadami korzystania z biblioteki. Dzieci uzyskały wszelkie informacje dotyczące zapisu do biblioteki. Różne formy zaprezentowanych książek oraz krótki spacer po bibliotece sprawił, że była to magiczna wyprawa. Zapraszamy ponownie do tajemniczej krainy książek.

“Winnie i Dzień Dinozaura” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

Kalendarz jest pełen nietypowych świąt. W miesiącu lutym takim świętem jest niewątpliwie Dzień Dinozaura. W Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna stał się on okazją do zaproszenia dzieci w literacką podróż śladami fascynujących stworzeń. Było to możliwe dzięki książce „Winnie i Dzień Dinozaura” Valerie Thomas i Paula Korky. Główna bohaterka będąca czarownicą postanawia spełnić swe marzenie i z pomocą magii wraz z kotem Wilburem przenosi się w czasy, gdy na ziemi królowały dinozaury.

„Dinoświat” przyciągnął uwagę dzieci. Z chęcią dowiadywały się różnych ciekawostek, np.: kiedy żyły, jak wyglądały, czym się żywiły, jak się nazywały, po czym poznać, który dinozaur był roślinożerny, a który mięsożerny i że niektóre były tak ogromne jak obecne wieżowce.

Dzień Dinozaura upamiętnił wszystkich dawnych władców lądów i wód, zarówno tych łagodnych jak i groźnych.

Zapraszamy do wypożyczania i czytania książek o prehistorii w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Selfie z książką: Agnieszka Słomian

Jest piątek – jest selfie z książką!
Dziś będzie polecenie z dedykacją od Agnieszki Słomian z Filii nr 2:

„Bibliotekarka z Paryża” to powieść, która szczególnie chwyciła mnie za serce. Bardzo zapadło mi w pamięć przesłanie płynące z jej kartek, które jest bardzo czytelne i proste: rola bibliotek i bibliotekarzy jest cały czas niezmienna. To dzięki książkom i dostępowi do nich ratujemy dusze i dajemy pocieszenie w różnych, nierzadko trudnych sytuacjach życiowych.
Opowieść jedna z wielu, a jednak wyjątkowa: wojna, miasto pod okupacją niemiecką, zagrożona biblioteka i ona – Bibliotekarka i jej historia. Poznajemy ją dzięki przyjaźni Lily – nastolatki po przykrych przejściach rodzinnych i Odile – bibliotekarki, która opowiada jej o swoim życiu w trudnych wojennych latach w Paryżu.
Polecam i dedykuję wolontariuszom naszej usługi „Książka na telefon”, którzy już od kilku lat pomagają dostarczać książki czytelnikom, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do Biblioteki. Często słyszymy od nich, że „książki są ich całym światem”, a my ten świat ubarwiamy naszymi wizytami.

Solidarni z Ukrainą – rocznica inwazji Rosji na Ukrainę

Dziś mija dokładnie rok od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ten długi i trudny czas całkowicie zmienił sytuację w Europie i na świecie. Sprawa ukraińska stała się naszą wspólną sprawą.

Jak wiele instytucji, również i Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna solidarnie włączyła się w pomoc osobom z Ukrainy, które przybywały do Polski. Przeprowadziliśmy m.in. zbiórkę materiałów plastycznych i książeczek dla dzieci z Ukrainy; cykl warsztatów bajkoterapeutycznych; w naszej ofercie pojawiły się różnorodne warsztaty i zajęcia integracyjne dla dzieci z Ukrainy. Wiele wydarzeń miało u nas swoją niebiesko-żółtą odsłonę, choćby Piknik Czytelniczy czy Wieczór Poezji.

Obecnie do naszej biblioteki zapisanych jest około 40 czytelników z Ukrainy, w katalogu mamy blisko 150 pozycji w języku ukraińskim.

Większość tych działań była możliwa dzięki wsparciu naszych stałych czytelników oraz lokalnych organizacji i instytucji. Za co dziękujemy.