“Apetyt na Książkę” po chińsku

Tematem minionego spotkania Klubu “Apetyt na Książkę” był chiński nowy rok. Omówione zostały różnice między kalendarzem lunarnym i solarnym. Uczestniczki poznały również charakterystykę patrona roku – Wodnego Zająca. Bardzo interesującym tematem okazał się chiński sposób przewidywania wydarzeń w roku Wodnego Zająca, a także znaczenie astrologi klasycznej w kulturze chińskiej.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 16 marca na godzinę 16:00 do Filii nr 9 na Winiarach.

Wizyta uczniów w Filii nr 1

Z okazji Dnia Języka Ojczystego 21 lutego uczniowie z II klasy Szkoły Podstawowej nr 8 odwiedzili biblioteczną Filię nr 1 na ulicy Kruczej.

Dzieci zapoznały się z pracą bibliotekarza oraz poznały księgozbiór Filii nr 1. Czytanie to najlepszy sposób na ćwiczenie ortografii. Była to idealna okazja do świętowania, a młodzi czytelnicy na pewno chętnie powrócą w biblioteczne mury.

Odważni w ortografii – z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO w 1999r.  Ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Codzienne czytanie książek umożliwia dogłębne poznanie ojczystego języka. Podczas czytania mózg oswaja się z obrazami mnóstwa wyrazów, należy więc podsuwać dzieciom interesujące lektury. Ponadto czytanie jest też formą ćwiczenia ortograficznego. Dlatego też Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zachęca do czytania w celu przyswojenia sobie prawideł pisowni, również w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. W grach i zabawach ortograficznych zorganizowanych przez bibliotekę brali udział wszyscy odważni czytelnicy.