Spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem, Robertem Małeckim i Alkiem Rogozińskim

Lato z czytelnikami zaczynamy z przytupem. Zadowoleni powinni być szczególnie miłośnicy kryminału. W sobotę 11 lipca do Gniezna zawita aż trzech mistrzów tego gatunku: Ryszard Ćwirlej, Robert Małecki i Alek Rogoziński. Podczas panelu pn.: “Wszystkie barwy polskiego kryminału” autorzy zdradzą kulisy warsztatu pisarskiego i podzielą się historiami z życia i literatury. Zapowiada się doskonale. Będzie można również nabyć książki, zapewne z autografami autorów.
Zapraszamy serdecznie na to spotkanie – Latarnia na Wenei (nad jeziorem Jelonek w Gnieźnie) o godz. 17.00
Spotkanie poprowadzi Agnieszka Ziebarth.
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Laboratorium słowa”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Ośla Ławka.
Ryszard Ćwirlej
Dziennikarz, wykładowca i przede wszystkim pisarz – autor powieści kryminalnych, twórca nowego gatunku literackiego – powieści neomilicyjnej.
Stworzył dotąd dwa bestselerowe cykle kryminalne o poznańskich policjantach: cykl PRL-owski “milicyjny” i cykl przedwojenny “policyjny” z komisarzem Fischerem. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich, między innymi Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru 2018 za powieść Tylko umarli wiedzą. A w czerwcu b.r. “Ostra jazda” została ogłoszona najlepszą polską powieścią kryminalną 2019 roku. Tak uznało konkursowe jury Warszawskiego Festiwalu Kryminału. “Złoty pocisk” dołączył do trzech Wielkich kalibrów i dwóch statuetek “Kryminalnej Piły”, które autor ma już na swym koncie.

Robert Małecki
Politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania i – co najważniejsze – autor bestselerowych powieści kryminalnych. Uznawany za jednego z najlepszych polskich specjalistów w tej branży. Jest laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody Kryminalnej Piły oraz zdobywcą “Złotej Karety” w kategorii Kultura, przyznawanej przez toruński Dziennik “Nowości”. Jest autorem znakomicie przyjętej trylogii o dziennikarzu Marku Benerze oraz najnowszej serii z komisarzem Bernardem Grossem, którą na dobre podbił serca wielbicieli Kryminałów.

Alek Rogoziński
Z zawodu dziennikarz, z pasji kryminalista. Nazywany królem kryminałów komediowych. Przez lata związany z mediami. Karierę zaczynał w połowie lat 90. w kultowej już dzisiaj Rozgłośni Harcerskiej, potem pracował m.in. w Radiu Plus i warszawskim Radiu Kolor. Od 2007 roku jego macierzystą bazą jest magazyn “Party”. Zadebiutował w marcu 2015 roku kryminałem “Ukochany z piekła rodem”, zdobywając nim 1-sze miejsce na liście bestsellerów kryminalnych Empiku. Dwie jego powieści: “Jak Cię zabić, kochanie?” i “Do trzech razy śmierć”, zostały nominowane w prestiżowym plebiscycie “Książka roku” portalu Lubimy Czytać. Za książkę “Lustereczko, powiedz przecie” nagrodzony pierwszą nagrodą w plebiscycie “Zbrodnia z przymrużeniem oka”. Ponownie zdobył tę nagrodę rok później za powieść “Zbrodnia w wielkim mieście”.
Zdjęcia: Ryszarda Ćwirleja – autorstwa Adama Ciereszki, Roberta Małeckiego – autorstwa Łukasza Piecyka, Alka Rogozińskiego – autorstwa Anny Pawłowskiej.

Powraca usługa „książka na telefon”

Na lato – od 15 lipca do końca września – powraca usługa „książka na telefon”, realizowana przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna wspólnie z Gnieźnieńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Ponieważ wraca w nowej rzeczywistości, konieczne jest przygotowanie wolontariuszy do książkowych wizyt w nowych warunkach sanitarnych. Wolontariusze zostaną przeszkoleni przez ratownika medycznego, a następnie zaopatrzeni w maseczki, środki do dezynfekcji. I ruszą w teren.
Usługa książka na telefon skierowana jest do osób, które z powodów zdrowotnych i podeszłego wieku nie mogą same odwiedzać biblioteki. Numer telefonu książki na telefon to 61 426 40 54.  Usługa jest realizowana w ramach projektu „Dwukierunkowa do czytania – książka na telefon” dofinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Książki, które pomogą w rozmowach dziadków i wnuków

W kolejny „czwartek dla seniora” biblioteka poleca z naszego księgozbioru trzy książki, po które warto sięgnąć w kontekście bajko-poradników.
Czyż nie jest tak, że to właśnie dziadkowie są często powiernikami dla swoich wnuków? Służą pomocą w rozmowach na trudne tematy, a kiedy trzeba poszukać rozwiązania ważnych dla dzieci spraw, nie mają sobie równych.
Takie dialogi nie są łatwe dla żadnej ze stron. Niby mamy już to swoje doświadczenie życiowe i wiele moglibyśmy przekazać, ale jak się komunikować, aby nadawać z dziećmi na tej samej “fali”?
Można skorzystać z książek, które pełnią rolę pomocniczą i terapeutyczną w walce z problemami najmłodszych, ale też są po prostu ciekawymi historiami-bajkami.
George Maag w książce „Ogród” podejmuje bolesny temat odejścia bliskiej osoby. Tytułowy ogród pełni szczególną rolę w życiu małej dziewczynki, której ciężko pogodzić się ze śmiercią ukochanego taty. Czy czas ukoi ból? Autor w subtelny sposób próbuje przedstawić uczucia, które spotykają każdego z nas w takiej sytuacji.
W książce „Gdzie jest Kameleon” Kurt Cyrus w ciepły i malowniczy (dzięki ilustracjom Andy Atkinsa) sposób opisuje przyjaźń i relacje, jakie jej towarzyszą.
Z kolei narrator w „Historii ślimaka, który odkrył znaczenie powolności” próbuje odpowiedzieć wnukom na pytanie: „Czemu ślimak jest tak powolny?” Luis Sepulveda w kolejnych rozdziałach z „życia ślimaka” ukazuje znaczenie powolności, czasu i pamięci.
Polecamy bajko-opowieści dla osób od 1 do 100 lat.