103507527_1053097938438921_9129877722846186217_n

Światowy Dzień Praw Osób Starszych

W tym tygodniu w naszym „senioralnym” cyklu chcielibyśmy nawiązać do święta związanego z datą 15 czerwca – a mianowicie Światowego Dnia Praw Osób Starszych. Obchody tego święta są ściśle związane z propagowaniem wiedzy na temat form pomocy w sytuacjach kryzysowych, a także zwróceniem uwagi na problem pozbawiania godności i należytego szacunku ze względu na wiek.
Tak naprawdę naszą starość budujemy przez całe życie. Starość to nasze doświadczenia, przeżycia, podejmowane wyzwania, niespodziewane trudności, radości z osiągniętych celów. Zazwyczaj w sile wieku nie myślimy o zmianach, jakie nas czekają. Staramy się aktywnie pokonywać kolejne lata i realizować plany i marzenia, nie myśląc o starości. Czy wszyscy więc jesteśmy gotowi na „jesień życia”? Czy zdajemy sobie sprawę, ile różnych aspektów niesie etap związany z podeszłym wiekiem?
Wiele porad i odpowiedzi na nurtujące w tym temacie pytania znajdziemy w poradniku pt. „Poznać, zrozumieć i zaakceptować starość”, który zawiera wybór materiałów konferencyjnych zebranych przez Adama Alfreda Zycha. W publikacji tej starość została ujęta z punku widzenia poetyckiego i filozoficznego, biologicznego i medycznego, psychicznego i społecznego. Jest to znakomite źródło informacji na temat starzenia się, a także porad dla osób pracujących z ludźmi starszymi. Szeroki wachlarz zagadnień zachęca do sięgnięcia po tę pozycję. Znajdziecie ją oczywiście w naszym księgozbiorze.

Prawa człowieka poradnik dla osób starszych

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z innymi wpisami z cyklu „Biblioteka dla seniora”:

Historie druku, książek i bibliotek na Dzień Drukarza

Trzynaście opowiadań o czworonogach chwytających za serce

Juniorzy i seniorzy – dwa pokolenia w przestrzeni biblioteki

Seniorze – nakarm z nami zmysły

Książka – lekarstwo dla duszy seniora

Wirtualny świat dla seniorów bez tajemnic

Zalety czytania nie tylko dla seniora

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content