Trzynaście opowiadań o czworonogach chwytających za serce

Dzisiaj znów piszemy o głośnym czytaniu, wprawdzie w odniesieniu do seniorów ale także nawiązując do zbliżającego się Tygodnia czytania dzieciom, który w tym roku przebiega pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.
Dobierając literaturę do głośnego czytania seniorom często sięgamy po formę krótkich opowiadań, aby podczas jednego spotkania zakończyć całą fabułę czytanego tekstu. Łatwiej wtedy wywołać dyskusję, która ma pobudzić seniorów do własnych refleksji, opinii na temat czytanych utworów.
To oczywiście stanowi tez świetny środek do aktywizacji zmuszającej do skupienia uwagi, wyciągania wniosków, pobudzenia procesów myślenia, co w długotrwałym i cyklicznym procesie może przyczyniać się nawet do opóźnienia demencji.
Książka, którą dzisiaj polecamy świetnie łączy powyższe tematy. „Przytulajka”- to zbiór trzynastu chwytających za serce opowiadań pełnych miłości do domowych pupilów. Psy, koty i inne czworonożne zwierzaki bohaterom tych opowieści pomogą zatrzymać się na chwilę i zauważyć serdeczność u innych ludzi. Na stronach tej publikacji spotkały się czołowe polskie pisarki, które swój kunszt prezentują w pigułce, która może być być lekiem na codzienne smutki. Tak np. odbiera się pierwsze z opowiadań autorstwa Agnieszki Krawczyk pt. „Jeżowe lato” zawierające dużą dawkę dobroci i miłości, od której robi się cieplej na sercu. Jest to obraz bardzo czytelny, prosty w przekazie, pełen łagodności i optymizmu – zawiera wszystkie cechy jakich się poszukuje w tekstach czytanych seniorom. Taką książkę można przeczytać w samotności albo… podarować za pośrednictwem swojego głosu bliskiej osobie, np babci, która już nie może zrobić tego sama. Każda opisana tu historia ma inny klimat i styl i zdecydowanie zalecamy przeczytać je wszystkie.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi wpisami z cyklu „Biblioteka dla seniora”:

Juniorzy i seniorzy – dwa pokolenia w przestrzeni biblioteki

Seniorze – nakarm z nami zmysły

Książka – lekarstwo dla duszy seniora

Wirtualny świat dla seniorów bez tajemnic

Zalety czytania nie tylko dla seniora