O słowotwórczej frywolności

Kiedy słyszymy, w kolejce po lody czy podczas spaceru w parku, niezwykłe wprost sposoby używania języka przez najmłodszych jego użytkowników – często uśmiechamy się szeroko. Powstają nowe, oryginalne, często urocze, a także niezwykle trafne wersje pojęć już znanych. Te cudowne językowe łamańce i wygibasy niestety szybko się ulatniają. Dbając o językową poprawność, zapominamy o dziecięcej słowotwórczej frywolności! O tym, że niepotrzebnie – skutecznie przekonuje Michał Rusinek, zachęcając do językowych akrobacji. W książce „Jak przekręcać i przeklinać” jest cały zestaw tajemniczych i egzotycznie brzmiących słów, takich jak: „Chindie”, „chuligator”, „hipnoteza”, „kołownica”. Oraz przekleństw, takich jak: „kurza PACHA!”, „WCIÓRNOŚCI!”, „MORDANSERKA!”. Ta pozycja to najlepszy dowód, że język polski może być giętki i piękny, nawet podczas przeklinania!

„Bywają w życiu takie chwile,
gdy człowiek ścierpiał zniewag tyle,
że więcej w sobie już nie zdusi
i zaraz się obrazić musi:
dostojnie więc unosi bródkę,
zamyka buzię swą na kłódkę
i gdy już ruszyć w ciemny bór chce,
to… staje na banana skórce
i pada – bęc! – na wznak z łoskotem,
a duma jego zaraz potem.
Po chwili, kiedy dech odzyska,
niech sobie wrzaśnie: O ROZPISKA!”

Światowy Dzień Praw Osób Starszych

W tym tygodniu w naszym „senioralnym” cyklu chcielibyśmy nawiązać do święta związanego z datą 15 czerwca – a mianowicie Światowego Dnia Praw Osób Starszych. Obchody tego święta są ściśle związane z propagowaniem wiedzy na temat form pomocy w sytuacjach kryzysowych, a także zwróceniem uwagi na problem pozbawiania godności i należytego szacunku ze względu na wiek.
Tak naprawdę naszą starość budujemy przez całe życie. Starość to nasze doświadczenia, przeżycia, podejmowane wyzwania, niespodziewane trudności, radości z osiągniętych celów. Zazwyczaj w sile wieku nie myślimy o zmianach, jakie nas czekają. Staramy się aktywnie pokonywać kolejne lata i realizować plany i marzenia, nie myśląc o starości. Czy wszyscy więc jesteśmy gotowi na „jesień życia”? Czy zdajemy sobie sprawę, ile różnych aspektów niesie etap związany z podeszłym wiekiem?
Wiele porad i odpowiedzi na nurtujące w tym temacie pytania znajdziemy w poradniku pt. „Poznać, zrozumieć i zaakceptować starość”, który zawiera wybór materiałów konferencyjnych zebranych przez Adama Alfreda Zycha. W publikacji tej starość została ujęta z punku widzenia poetyckiego i filozoficznego, biologicznego i medycznego, psychicznego i społecznego. Jest to znakomite źródło informacji na temat starzenia się, a także porad dla osób pracujących z ludźmi starszymi. Szeroki wachlarz zagadnień zachęca do sięgnięcia po tę pozycję. Znajdziecie ją oczywiście w naszym księgozbiorze.

Prawa człowieka poradnik dla osób starszych

Zachęcamy do zapoznania się z innymi wpisami z cyklu „Biblioteka dla seniora”:

Historie druku, książek i bibliotek na Dzień Drukarza

Trzynaście opowiadań o czworonogach chwytających za serce

Juniorzy i seniorzy – dwa pokolenia w przestrzeni biblioteki

Seniorze – nakarm z nami zmysły

Książka – lekarstwo dla duszy seniora

Wirtualny świat dla seniorów bez tajemnic

Zalety czytania nie tylko dla seniora