101614460_874090046422793_4055538966785425408_n

Historie druku, książek i bibliotek na Dzień Drukarza

04.06-Ta piękna data w kalendarzu świąt nietypowych wskazuje, iż właśnie dzisiaj obchodzimy Dzień Drukarza.
Drukarz: osoba zawodowo zajmująca się drukowaniem książek, czasopism, broszurek, ulotek. Biorąc dzisiaj do ręki ulubioną książkę pomyślmy o tych osobach, które przygotowały dla nas to drukarskie dzieło.
I tu ciekawostka – otóż Pierwszy Dzień Drukarza, jako święto środowisk poligraficznych, został ustanowiony w październiku 1945 roku na Ogólnopolskim Zjeździe Związku Zawodowego Drukarzy w Gnieźnie. W późniejszym czasie obchody tego dnia odbywały się w ostatnia niedzielę maja – można było wówczas otrzymać odznakę tytułu honorowego: “Zasłużony Drukarz Rzeczypospolitej Ludowej”.

Bardzo ciekawą historie druku, książek i bibliotek znajdziemy w książce o znamiennym tytule I książki mają swoją historię” autorstwa Bartłomieja Szyndlera. Jak wspomina autor we wstępie do publikacji – biorąc do ręki pachnącą książkę drukarską nie zastanawiamy się nad tym, że na jej doskonałą formę, piękny krój czcionki, wytworną szatę graficzną, estetyczną oprawę i szereg innych składników złożył się wysiłek wielu poprzednich pokoleń. I choć autor wybrał tylko niektóre zagadnienia związane z powstaniem pisma, formami i strukturą książek oraz rozwojem drukarstwa, niemniej warto zajrzeć do tej publikacji, napisanej językiem przystępnym i czytelnym dla przeciętnego odbiorcy, zwłaszcza jeśli ktoś oczekuje historii danego tematu w zarysie.
Warto też wspomnieć, że w rozdziale poświęconym historii bibliotek w Polsce, autor podkreśla rolę, uważanej za najstarszą z bibliotek – a mianowicie, rolę Biblioteki Katedralnej w Gnieźnie.
Seniorzy często sięgają po publikacje historyczne, więc może historia ich ukochanych książek, też ich zaintryguje…
Publikacja ta jest oczywiście dostępna w zbiorach naszej Biblioteki.

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z innymi wpisami z cyklu „Biblioteka dla seniora”:

Trzynaście opowiadań o czworonogach chwytających za serce

Juniorzy i seniorzy – dwa pokolenia w przestrzeni biblioteki

Seniorze – nakarm z nami zmysły

Książka – lekarstwo dla duszy seniora

Wirtualny świat dla seniorów bez tajemnic

Zalety czytania nie tylko dla seniora

 

 

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content