97785812_1902070993263234_7818793881385828352_o

Seniorze – nakarm z nami zmysły

„Zasmakuj w Bibliotece” – tegoroczne hasło mijającego już Tygodnia Bibliotek jest swoistym zaproszeniem do odwiedzin w bibliotekach, do przebywania w ich przestrzeniach – i wreszcie – do smakowania tej „nieziemskiej strawy”, która co rusz przybiera inne smaki (w zależności od tego, co weźmiemy do ręki z bibliotecznej półki).

Najlepiej – i dla czytelnika, i dla bibliotekarza – jest wtedy, kiedy możemy wybrać się do biblioteki osobiście. Wiemy jednak, że z różnych przyczyn nie wszyscy mogą samodzielnie do nas dotrzeć. I dlatego chcemy w tym miejscu przypomnieć o naszej usłudze „ Dwukierunkowa do czytania-Książka na telefon” realizowanej w ramach projektu „Seniorzy w akcji”.
Partnerem w naszych działaniach jest Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku, ze szczególnym zaangażowaniem członków sekcji „Pomocna dłoń”.

Biorąc udział w tym projekcie, mieliśmy możliwość m.in. profesjonalnego przeszkolenia grupy wolontariackiej, która zgromadziła wspaniałe osoby gotowe poświęcić swój czas i chęci w dostarczaniu książek wszystkim osobom, które nie mają innych możliwości, aby korzystać z naszego księgozbioru. I choć obecnie usługa ta jest zawieszona, to wierzymy, że kiedy tylko będzie to możliwe, znów się spotkamy, by wzajemnie się wspierać w podjętych działaniach na rzecz naszych odbiorców. Jesteście naszymi przyjaciółmi, pomocnikami i pośrednikami w zaspokajaniu czytelniczych potrzeb. Dziękujemy bardzo, że jesteście.

A co dzisiaj polecamy naszym seniorom? To „świeżynka” na naszych półkach: książka Patrycji Wojciechowskiej „Zwyczajnie o mazurskim domu, daleko od miasta i blisko siebie”. Wszyscy wiemy, że kontakt z naturą, lasem, jeziorami, zapachem ziemi ma zbawienny wpływ na naszą psychikę – łagodzi stres, pomaga się skoncentrować, oderwać myśli od nurtujących nas problemów i skupić się na tym, co jest tu i teraz. A dla osób „uwięzionych” w swoich czterech ścianach lektura tej publikacji pozwala delektować się nie tylko słowem, ale też przepięknymi ilustracjami przyrody, wnętrz i potraw. Książka ta karmi wszystkie zmysły i przenosi na chwilę do innego świata.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi wpisami z cyklu „Biblioteka dla seniora”:

Książka – lekarstwo dla duszy seniora

Wirtualny świat dla seniorów bez tajemnic

Zalety czytania nie tylko dla seniora