9. Festiwal „FYRTEL” to kolejna edycja wydarzenia poświęconego zachowaniu i promocji bogatego dziedzictwa kulturowego Gniezna – Miasta Trzech Kultur, miejsca wielowiekowej i pokojowej obecności trzech grup etnicznych: Żydów, Niemców i Polaków. Celem planowanych corocznie działań interdyscyplinarnych jest jak najgłębsze poznanie, utrwalenie oraz spopularyzowanie dorobku kulturowego Miasta Trzech Kultur, a także integracja zarówno specjalistów i artystów, jak i jego mieszkańców. Innymi słowy – „Fyrtel” jako wyjątkowy „festiwal o Mieście” zmierza do integracji i animacji lokalnej społeczności zarówno w kontekście kulturowym, jak i współpracy międzypokoleniowej. Motto festiwalu brzmi „Fyrtel w stanach skupienia kultury” i jest zachętą do lokalnych artystów i animatorów do realizacji przedsięwzięć artystycznych z dziedziny filmu, literatury, muzyki, teatru oraz sztuk wizualnych inspirowanych gnieźnieńskim dziedzictwem kulturowym.
W bogatym programie tegorocznej, dziewiątej już, edycji festiwalu znalazły się m.in. warsztaty: „Gniezno, którego już nie ma”, „Społeczna historia Gniezna – postmodernizm”, „Notatnik miejski – Skiereszewo oraz „A na Fyrtlu powiedzieli”; wystawa fotografii Janusza Chlasty pt. „Wydarzenia kulturalne” z cyklu „Światłoczuła historia Fyrtla”. Nie zabraknie ciekawych spotkań i wykładów oraz premierowych pokazów filmowych („Polania” w reż. Pawła Bartkowiaka). Kulminacją wydarzeń festiwalowych będzie koncert „Wieczór na Fyrtlu” w Teatrze im. Aleksandra Fredro w Gnieźnie, podczas którego m.in. zaprezentowane zostaną najciekawsze projekty artystyczne oraz ogłoszony zostanie Laureatka/Laureat „Królika” – Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna. W trakcie wieczoru wysłuchamy koncertu zespołu Pere Lachaise oraz obejrzymy występ komika-iluzjonisty „Pana Li”.
Szczegółowa rozpiska wydarzeń na plakacie.
Uwaga: na koncert „Wieczór na Fyrtlu” obowiązują bezpłatne zaproszenia do odbioru w placówkach BPMG.
Zapisy na warsztaty poprzez podane na plakacie adresy poczty elektronicznej.
Organizatorzy: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna/ Miasto Gniezno
Partnerzy: Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, Archiwum Państwowe w Gnieźnie, Baza – Centrum Edukacji Kreatywnej, Miejski Ośrodek Kultury.
9. Festiwal Fyrtel dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2023”.
„Społeczna historia Gniezna – zielone płuca Miasta” – wernisaż wystawy
Społeczne historie zazwyczaj są najciekawsze, bo opowiadają je ludzie dla ludzi. A jeśli unosi się nad nimi duch walki o wolność, równość i solidarność to
Rozbudzanie lokalnego patriotyzmu – podsumowanie warsztatów gwarowych
Człowiek bez tradycji jest jak drzewo bez korzeni. Tradycja ma w sobie coś wartościowego, czego szkoda byłoby stracić, ma w sobie swoiste i niepowtarzalne piękno.
W czwartek oficjalnie rozpoczęliśmy „Fyrtel”!
A rozpoczęliśmy, jak na bibliotekę przystało, bardzo literacko! „Msza za miasto Arras” – fenomenalna, uchodząca już dziś za kultową, powieść Andrzeja Szczypiorskiego, stała się kanwą
Dwie znakomite wystawy na zakończenie Festiwalu „Fyrtel”
Tegorocznej 8. edycji Festiwalu „Fyrtel” towarzyszy nie lada przedsięwzięcie, które połączyło aż 3 instytucje kulturalne: Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna, Miejski Ośrodek Kultury oraz Centrum Kultury
Mieszkańcy Gniezna w fotograficznym zapisie
Nie tak wymarzyli to sobie autorzy wystawy „Światłoczułe Miasto” – wernisaż bez gości, zarówno dla twórców, jak i organizatora – Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, był
Odwołujemy wernisaż „Światłoczułe miasto”
Z uwagi na nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia dotyczące zgromadzeń, zmuszeni jesteśmy odwołać jutrzejszy wernisaż fotografii „Światłoczułe miasto” realizowany w ramach VI Festiwalu FYRTEL w Gnieźnie.