IX Festiwal FYRTEL

9. Festiwal „FYRTEL” to kolejna edycja wydarzenia poświęconego zachowaniu i promocji bogatego dziedzictwa kulturowego Gniezna – Miasta Trzech Kultur, miejsca wielowiekowej i pokojowej obecności trzech grup etnicznych: Żydów, Niemców i Polaków. Celem planowanych corocznie działań interdyscyplinarnych jest jak najgłębsze poznanie, utrwalenie oraz spopularyzowanie dorobku kulturowego Miasta Trzech Kultur, a także integracja zarówno specjalistów i artystów, jak i jego mieszkańców. Innymi słowy – „Fyrtel” jako wyjątkowy „festiwal o Mieście” zmierza do integracji i animacji lokalnej społeczności zarówno w kontekście kulturowym, jak i współpracy międzypokoleniowej. Motto festiwalu brzmi „Fyrtel w stanach skupienia kultury” i jest zachętą do lokalnych artystów i animatorów do realizacji przedsięwzięć artystycznych z dziedziny filmu, literatury, muzyki, teatru oraz sztuk wizualnych inspirowanych gnieźnieńskim dziedzictwem kulturowym.

W bogatym programie tegorocznej, dziewiątej już, edycji festiwalu znalazły się m.in. warsztaty: „Gniezno, którego już nie ma”, „Społeczna historia Gniezna – postmodernizm”, „Notatnik miejski – Skiereszewo oraz „A na Fyrtlu powiedzieli”; wystawa fotografii Janusza Chlasty pt. „Wydarzenia kulturalne” z cyklu „Światłoczuła historia Fyrtla”. Nie zabraknie ciekawych spotkań i wykładów oraz premierowych pokazów filmowych („Polania” w reż. Pawła Bartkowiaka). Kulminacją wydarzeń festiwalowych będzie koncert „Wieczór na Fyrtlu” w Teatrze im. Aleksandra Fredro w Gnieźnie, podczas którego m.in. zaprezentowane zostaną najciekawsze projekty artystyczne oraz ogłoszony zostanie Laureatka/Laureat „Królika” – Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna. W trakcie wieczoru wysłuchamy koncertu zespołu Pere Lachaise oraz obejrzymy występ komika-iluzjonisty „Pana Li”.
Szczegółowa rozpiska wydarzeń na plakacie.
Uwaga: na koncert „Wieczór na Fyrtlu” obowiązują bezpłatne zaproszenia do odbioru w placówkach BPMG.
Zapisy na warsztaty poprzez podane na plakacie adresy poczty elektronicznej.
Organizatorzy: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna/ Miasto Gniezno
Partnerzy: Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, Archiwum Państwowe w Gnieźnie, Baza – Centrum Edukacji Kreatywnej, Miejski Ośrodek Kultury.

9. Festiwal Fyrtel dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2023”.

A na fyrtlu powiedzieli

Człowiek bez tradycji jest jak drzewo bez korzeni. Tradycja ma w sobie coś wartościowego, czego szkoda byłoby stracić, ma w sobie swoiste i niepowtarzalne piękno.

Czytaj więcej »

9. Festiwal „FYRTEL”

9. Festiwal „FYRTEL” to kolejna edycja wydarzenia poświęconego zachowaniu i promocji bogatego dziedzictwa kulturowego Gniezna – Miasta Trzech Kultur, miejsca wielowiekowej i pokojowej obecności trzech

Czytaj więcej »
Skip to content