Kopia Dyptyk

Dwie znakomite wystawy na zakończenie Festiwalu „Fyrtel”

Tegorocznej 8. edycji Festiwalu „Fyrtel” towarzyszy nie lada przedsięwzięcie, które połączyło aż 3 instytucje kulturalne: Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna, Miejski Ośrodek Kultury oraz Centrum Kultury „Scena to dziwna”. Wszystko za sprawą osoby Marka Lapisa, który jako kurator przygotował aż 2 znakomite wystawy, a łączy je osoba Jerzego Sieczkowskiego.

Pierwsza z nich, “Jerzy Sieczkowski – Mistrz” jest formą hołdu złożonemu wybitnemu fotografowi i edukatorowi w 20 rocznice jego śmierci. Jerzy Sieczkowski (1957-2002) gnieźnieński artysta fotograf znany był głównie jako dokumentalista rejestrujący codzienne życie Gniezna, edukator i artysta owiany aura tajemniczości. Tworzył fotografię czarno-białą, tonowaną chemicznie i ręcznie barwioną, zajmował się sztuką wizualną od 1977 roku. W latach 1980-1988 był instruktorem sekcji fotograficznej MOK, a w latach 1984-2002 etatowym fotografem Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Był jednym z liderów gnieźnieńskiego środowiska fotograficznego. Mimo powszechnego uznania środowiska, jego twórczość w większości pozostawała w ukryciu. Artysta nagradzany w liczących się konkursach brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Warszawie, Świdnicy, Bielsku Białej, Pile, Gnieźnie. Wychował w ramach warsztatów fotograficznych około 50 adeptów sztuki, zaszczepiając w nich miłość do fotografii przez duże F. Wielu jego uczniów zostało profesjonalnymi fotografami i fotoreporterami znanych polskich tytułów.

Wystawy indywidualne: „Hołd wdzięczności” – Gniezno 1983 r., „Uroczystości św. Wojciecha” – Gniezno 1985 r., „Krakowski Kazimierz” – Gniezno 1989 r., „12 fotografii” – Gniezno 1992 r., „Trochę koloru” – Gniezno 1993 (Galeria „Pod piątką”).

Swoje prace prezentował bardzo rzadko, unikał udziału w wystawach zbiorowych. Był indywidualistą i drogowskazem wiedzy dla poszukujących tajemnicy światła utajonego. Był wybitną jednostką na tle całego środowiska fotograficznego.

Druga wystawa „Jerzy Sieczkowski – Moi Kursanci. Marek Lapis, Piotr Robakowski, Przemysław Strzyżewski” to hołd złożony wybitnemu fotografowi i edukatorowi przez jego wychowanków, którzy dzisiaj są już uznanymi, cenionymi nie tylko w Polsce, artystami.

„Relacja „mistrz-uczeń” jest podstawą kształcenia artystycznego. W przeszłości tak wykuwały się nowe talenty. Chcemy do tego wrócić i zaprezentować artystyczną i trwałą wartość tej relacji . W dawnych czasach i obecnie kursanci czerpali ugruntowaną wiedzę, doświadczenie czy tajniki sztuki od swojego przywódcy duchowego. Teraz ta relacja zanika, więc odpowiedni czas aby ją zaakcentować i wskrzesić” – jak przyznaje pomysłodawca i kurator wystawy, Marek Lapis.

Wystawa zaprezentuje prace kursantów: Marka Lapisa, Piotra Robakowskiego i Przemysława Strzyżewskiego, którzy w swoich autorskich wypowiedziach realizują swoisty testament artystyczny Jerzego Sieczkowskiego, widać w nich “krajobraz wewnętrzny” i “oko” ich Mistrza.

Wernisaż wystawy „Jerzy Sieczkowski – Moi Kursanci. Marek Lapis, Piotr Robakowski, Przemysław Strzyżewski” odbędzie się w Centrum Kultury „Scena to dziwna”, 16 października 2022 r. o g. 16.30.

Wernisaż wystawy “Jerzy Sieczkowski – Mistrz” odbędzie się w Starym Ratuszu, 16 października 2022 r. o g. 18.00.

Kurator: Marek Lapis

Wystawy realizowane w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna pn. „Rozczytana Koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Wystawy w ramach: VIII Festiwal Dziedzictwa Kulturowego “Fyrtel”, 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, obchodów 75-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content