Urb

Klub “Włącz ciekawość” zaprasza na wykład dr Elżbiety Urbaniak

Serdecznie zapraszamy na wykład dr Elżbiety Urbaniak “Gnieźnieńskie księgarnie w latach 1840-1939”, który odbędzie się 18 października 2022, o godz. 17.00 w Czytelni Biblioteki Głównej, ul. Mieszka I 16.

Elżbieta Urbaniak, dr nauk humanistycznych, emerytowana kustosz, muzeolog. W 1976 ukończyła historię na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza. Praca mgr dotyczyła wydarzeń II wojny światowej na ziemi gnieźnieńskiej. Od 1976 do przejścia na emeryturę pracowała w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W 2004 uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych na UAM w Poznaniu. Praca pod kierunkiem prof. Zygmunta Borasa dotyczyła szkół parafialnych w archidiakonacie gnieźnieńskim w II poł. XVIII i I poł. XIX wieku w świetle wizytacji kościelnych. Pisała m.in. o życiu kulturalnym miasta Gniezna w XIX wieku, historii pomnika Bolesława Chrobrego oraz historii szkolnictwa w mieście. W 2013 ukazała się drukiem praca o gnieźnieńskiej oficynie wydawniczej Jana Bernarda Langego (1849 – 1940).

Wykład „Gnieźnieńskie księgarnie w latach 1840 – 1939 „ ukaże księgarzy i ich miejsca pracy chronologicznie od pojawienia się w Gnieźnie Jana Bernarda Langego w 1840 do II wojny światowej. Źródłem informacji były przede wszystkim reklamy i artykuły zamieszczane w miejscowej prasie.

Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Rozczytana koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content