zdj 14

Gwarowo w Przedszkolu nr 17

Pyr, pyr, pyra! Tak w gwarze może brzmieć hip, hip, hura! I zabrzmiało donośnie w Przedszkolu nr 17 „Piastowska Gromada”. Na wiwat gwarze gnieźnieńskiej zakrzyknęły przedszkolaki po intensywnym i zabawnym kursie blubrania, czyli mówienia po naszemu! Były wykopki, zabawy zręcznościowe i celowanie pyrami do wymborka. Czytaliśmy też gwarowe wierszyki i teksty z książek „Heksa na hulajpecie” i „Szneka z glancem”. Zadaniem lektorskim dla p. Moniki, koordynatorki projektu „Tu blubramy po naszemu!” było z kolei przeczytanie Lokomotywy…w gwarze. Przetłumaczył ją wspaniale Wuja Czechu, czyli Marek Szymański. Dwa egzemplarze „Heksy…” zostaną w przedszkolu, żeby dzieci mogły systematycznie trenować gwarę. I dobrze się bawić, bo to doskonałe rymowanki. Trzeba przyznać, że przedszkolaki całkiem nieźle „blubrają” po naszemu – wiedziały, że giry to nogi, a kluka to nos. Teraz dowiedziały się też, czym jest gwara i dlaczego w Wielkopolsce mówi się nieco inaczej niż na Mazowszu czy Podkarpaciu.
Serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie! Na Waszą cześć – pyr, pyr, pyra!
Warsztaty przygotowała i poprowadziła Ewa Jaworska, kierownik Filii nr 2 BPMG, w ramach gwarowej kampanii społecznej.

Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tu blubramy po naszemu!” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Przedszkola nr 17 w Gnieźnie