szablowski

Sypnęło reportażem jak z drzew liśćmi

Tak, właśnie tak. Kolejny reportaż niebawem rozgości się na mitingu miłośników słowa i dyskusji. Poprzednio Klub Dyskusji o Książce brał za „literackie bary” Nie ma Mariusza Szczygła. Dosłownie kilkanaście dni później książka zdobyła nagrodę NIKE. Po prostu, członkowie klubu mają nosa do dobrej literatury.
Teraz czytelnicze zaproszenie dotyczy książki Witolda Szabłowskiego pt.: Tańczące niedźwiedzie wydanej w 2014 r. Na NIKE nie można liczyć i chyba nie trzeba, bo tytuł został już doceniony. Tańczące niedźwiedzie jako jedną z najlepszych książek roku 2018 wybrało największe amerykańskie radio NPR, w 2019 otrzymało nominację do The Edward Stanford Travel Writing Awards jako jedyna nie-angielska książka, Orlando Figes, recenzent The New York Review of Books nazwał ją perłą.
I koniecznym staje się przedstawić autora: Witolda Szabłowskiego. Urodzony w 1980 roku w Ostrowi Mazowieckiej, studiował politologię w Warszawie i Stambule. W Polsce pracę dziennikarza zaczynał w TVN 24. W 2006 roku dołączył do zespołu „Gazety Wyborczej”. Za swoje reportaże otrzymał kilka ważnych nagród dziennikarskich, w tym Melchiora 2007, wyróżnienie Amnesty International i Nagrodę im. Anny Lindh. Za swoje publikacje otrzymał m. in. Nagrodę Dziennikarską Parlamentu Europejskiego, Nagrodę im. Beaty Pawlak, a także nominacje do Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus i Nagrody Literackiej NIKE.
Jeśli trzeba by było powiedzieć, co czytelnik znajdzie na stronach polecanych “Tańczących niedźwiedzi” można ująć to za pomocą takiego cytaciku „Wolność boli. I będzie boleć. Czy jesteśmy gotowi zapłacić za nią więcej, niż tańczące niedźwiedzie?”
Prosimy przyjąć Klubowe zaproszenie do lektury i odwiedzin na co miesięcznym spotkaniu 22 października 2019 r. o g. 18.00. Rozsiądziemy i rozdyskutujemy się w Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content