04.06-Ta piękna data w kalendarzu świąt nietypowych wskazuje, iż właśnie dzisiaj obchodzimy Dzień Drukarza.
Drukarz: osoba zawodowo zajmująca się drukowaniem książek, czasopism, broszurek, ulotek. Biorąc dzisiaj do ręki ulubioną książkę pomyślmy o tych osobach, które przygotowały dla nas to drukarskie dzieło.
I tu ciekawostka – otóż Pierwszy Dzień Drukarza, jako święto środowisk poligraficznych, został ustanowiony w październiku 1945 roku na Ogólnopolskim Zjeździe Związku Zawodowego Drukarzy w Gnieźnie. W późniejszym czasie obchody tego dnia odbywały się w ostatnia niedzielę maja – można było wówczas otrzymać odznakę tytułu honorowego: „Zasłużony Drukarz Rzeczypospolitej Ludowej”.
Bardzo ciekawą historie druku, książek i bibliotek znajdziemy w książce o znamiennym tytule „I książki mają swoją historię” autorstwa Bartłomieja Szyndlera. Jak wspomina autor we wstępie do publikacji – biorąc do ręki pachnącą książkę drukarską nie zastanawiamy się nad tym, że na jej doskonałą formę, piękny krój czcionki, wytworną szatę graficzną, estetyczną oprawę i szereg innych składników złożył się wysiłek wielu poprzednich pokoleń. I choć autor wybrał tylko niektóre zagadnienia związane z powstaniem pisma, formami i strukturą książek oraz rozwojem drukarstwa, niemniej warto zajrzeć do tej publikacji, napisanej językiem przystępnym i czytelnym dla przeciętnego odbiorcy, zwłaszcza jeśli ktoś oczekuje historii danego tematu w zarysie.
Warto też wspomnieć, że w rozdziale poświęconym historii bibliotek w Polsce, autor podkreśla rolę, uważanej za najstarszą z bibliotek – a mianowicie, rolę Biblioteki Katedralnej w Gnieźnie.
Seniorzy często sięgają po publikacje historyczne, więc może historia ich ukochanych książek, też ich zaintryguje…
Publikacja ta jest oczywiście dostępna w zbiorach naszej Biblioteki.
Zachęcamy do zapoznania się z innymi wpisami z cyklu „Biblioteka dla seniora”:
Juniorzy i seniorzy – dwa pokolenia w przestrzeni biblioteki