423944367_308733195126715_5106873371874716923_n

Zabawy językowe i gry słowne, czyli polszczyzna na wesoło!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy co roku 21 lutego.

To ogólnoświatowe, coroczne obchody, które mają na celu promowanie świadomości różnorodności językowej i kulturowej, a także propagowania rodzimych tradycji.

To doskonała okazja, aby młodzi ludzie dowiedzieli się więcej o swoim języku ojczystym, a także rozwijali swoje umiejętności językowe w sposób kreatywny i zabawny.

Intelektualne rozrywki bazujące na słowach były przedmiotem zajęć prowadzonych przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i BAZĘ Centrum Edukacji Kreatywnej.

Układanie wyrazów lub zdań czy odkrywanie innego znaczenia pod tym, które widać na pierwszy rzut oka, sprawiało uczestnikom niemałą frajdę.

Młodzi językoznawcy dostrzegli możliwości słowotwórcze podczas tworzenia tytułu książki na bazie dwóch, wcześniej wylosowanych.

Doskonałą lekturą okazały się wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej. Cechą charakterystyczną jej twórczości jest eksponowanie słów trudnych do wymówienia. Wszelkie chrząszcze, trznadle, strzyżyki to bohaterowie jej „Wierszyków łamiących języki”.

Łamańce językowe połamały języki i wprawiły wszystkich w dobry humor.

Potyczki językowe pokazały, że język służy nie tylko do komunikacji, ale również do zabawy.