Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Podsumowanie roku 2022

Podsumowanie roku 2022: Królewskie Gniezno Czyta 2022

Królewskie Gniezno Czyta 2022 – to trzecia już edycja projektu promującego czytelnictwo w naszym mieście, który staje się swoistą marką gnieźnieńskiej książnicy. Poprzednie dwie edycje (w 2020 i 2021r. ) skupiały się przede wszystkim na dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W tym roku chcieliśmy, żeby Gniezno czytało, ale… całe Gniezno. Żeby mieszkańcy miasta, niezależnie od wieku, znaleźli czytelniczą i literacką ofertę dla siebie. Udało się! Jednakże akcenty w tej ofercie były rozłożone różnie – największy nacisk skierowany był na dzieci i młodzież. Są to grupy kluczowe dla długofalowego rozwoju czytelnictwa w mieście. Kampania ma swoje stałe elementy – choćby Piknik Czytelniczy, który w tym roku odbył się w Parku Trzech Kultur w sobotę 25 czerwca czy wielomiesięczne warsztaty dla przedszkoli i szkół w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Pojawiły się też zupełne nowości – choćby warsztaty craftingowe z tworzenia book insertów, panele dyskusyjne, kameralne koncerty w Czytelni, wykłady literackie, spotkanie z książką kulinarną oraz biwak czytelniczy.

Projekt „Królewskie Gniezno Czyta 2022” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.