312250046_5815274855190797_8374263774961012735_n

Manga od zaplecza – niezwykłe spotkanie z tłumaczem Pawłem Dybałą

Po raz kolejny w tym roku nas nie zawiedliście! Pomimo czwartku i widma piątkowej pracy lub szkoły, tłumnie zjawiliście się na spotkaniu z Pawłem Dybałą!

I jak się okazało – było warto. Ponieważ pan Paweł to nie tylko inteligentny człowiek z ogromną wiedzą, ale i niezwykle zajmujący rozmówca z ogromnym poczuciem humoru. Bo, kto był na spotkaniu ten wie, humor to jego pasja. A konkretnie tłumaczenie żartów – które nigdy nie jest proste. Bo jak przetłumaczyć żart słowny z języka, który z polskim ma tyle wspólnego, co gołąb z lodówką? Albo żart kulturowy tak, by był zrozumiały (bo przecież wytłumaczony nie będzie już nas śmieszył). Wiele było także o tłumaczeniu nazw własnych i onomatopei. Dużo dowiedzieliśmy się także o technicznych zawiłościach pracy nad polskimi edycjami mang. Czy wiedzieliście, że tłumacz nie zawsze dostaje fizyczny tomik?

Prowadzący tak pokierował rozmowę, że nie tylko o sztuce translatorskiej mogliśmy dowiedzieć się więcej, ale mogliśmy prześledzić całą historię tego, jak japoński komiks znajduje się w polskiej księgarni. Od skupowania praw autorskich, z którymi bywa różnie, przez ustalanie szczegółów, zaspokajanie wymogów autorów i oryginalnego wydawcy (niektórzy mają wymogi nawet odnośnie klejenia tomików!) aż po nie do końca udane eksperymenty z papierem.

Padło wiele ciekawych tytułów (zapewne niektórzy żałują, że nie wzięli notesu, tyle było polecanek!) i kilka teorii spiskowych. Swobodna atmosfera skłoniła także Was do pytań – a tych było dużo!

Na zakończenie tego sympatycznego wieczoru czekała niespodzianka – jedna z uczestniczek znalazła pod swoim siedzeniem bon do sklepu mangowego i już niedługo będzie mogła cieszyć się nowym tomikiem lub dwoma (podejrzewamy już na czyje tłumaczenia zwróci szczególną uwagę!). Gratulujemy!

Dziękujemy Wiktorowi za prowadzenie i Fantasmagorii za partnerowanie w tej inicjatywie. Mamy nadzieję, że przyszła współpraca będzie układała się równie miło. Bo chcemy pokazać, że biblioteka również może być fantastyczna!

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Rozczytana Koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.