Fredrarki

Biblioteka literatury dziecięcej pełna jest książek, dzięki którym dzieci zapoznają się z filarami kultury, w której się wychowują. Klasyka ułatwia najmłodszym poruszanie się po symbolach, umożliwia poznanie słów, o których już nikt nie pamięta, zwyczajów, które już przeminęły.

Rok Aleksandra Fredry, związany z jego 230. rocznicą urodzin, jest doskonałą okazją do przypomnienia takich utworów, jak „Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli”, „Osiołkowi w żłoby dano”, „Sowa”, „Dwa koguty”, „Wieczerza z gwoździa”, „O czterech podróżnych” oraz „Wiatr i noc”.

Twórczość tego znakomitego komediopisarza, pamiętnikarza, poety stanie się motywem wiodącym zajęć bibliotecznych „Fredrarki” przeprowadzanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Pomiędzy czytanymi wierszami odbędą  się zabawy tematycznie związane z przeczytanym utworem.

Pragniemy zachęcić dzieci do czytania poezji. Wskazać, ile radości może nieść lektura wierszy. Nauczyć, że poezja przede wszystkim jest znakomitą rozrywką, pozwalającą rozruszać umysł i uwolnić emocje.

Dlatego właśnie postanowiliśmy wrócić do kanonu klasyki literatury dla dzieci i zapoznać najmłodszych z utworami, które wyszły spod pióra Aleksandra Fredry.

UDOSTĘPNIJ
Skip to content