„Fonoteka – audiohistoria gnieźnieńskiej książnicy” to projekt polegający na zebraniu, zarejestrowaniu i upowszechnieniu relacji mówionych pracowników Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna – byłych oraz obecnych (długoletnich) – dotyczących funkcjonowania placówki w ostatnich kilku dekadach. Relacje zamieszczone zostaną pod wspólnym szyldem „Fonoteki” na podstronie istniejącej już strony internetowej biblioteki. Zebrane relacje świadków pozwolą stworzyć historyczny fresk jednej z najstarszych gnieźnieńskich instytucji. Będzie to rodzaj monografii oparty nie na oficjalnych dokumentach, a polifonii osobistych głosów i perspektyw. Osoby zatrudnione w gnieźnieńskiej książnicy były i są świadkami pewnego wycinka lokalnej historii. Przemiany, którym podlegała biblioteka odbijają zmiany w mieście, regionie i państwie. Zapis tamtych czasów z perspektywy osobistej pracowników i współpracowników pozwoli spojrzeć na tę historię z zupełnie innej strony. Inną pamięć zachowują bowiem oficjalne dokumenty i kroniki, a inną – żywi ludzie. W przededniu okrągłego jubileuszu biblioteki (w 2025 roku gnieźnieńska książnica kończy 80 lat) stworzenie takiego archiwum historii mówionej jest wyrazem pamięci i szacunku do lokalnej historii, ale ma też nieocenioną wartość dla przyszłych pokoleń gnieźnian.
Projekt „Fonoteka – audiohistoria gnieźnieńskiej książnicy” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
„Człowiek w obliczu potrzeby, czyli czego ludzie dowiadują się o sobie w trudnych czasach” – spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy”
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna kontynuuje realizację cyklu dyskusyjnego „Porozmawiajmy”. Pierwsze w tym roku spotkanie cyklu odbyło się 12 maja 2022 r. w Czytelni Biblioteki Głównej.
Cykl „Porozmawiajmy” – głos społecznego dialogu
Tych, którzy z uwagą śledzą i wsłuchują się w tematy społeczne pojawiające się w lokalnym środowisku, na pewno ucieszy fakt kolejnej edycji bibliotecznych spotkań z